
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že vývoj havárie benzenu v Hustopečích nad Bečvou je příznivý. Díky larsenové stěně se podle krizového štábu daří omezit šíření benzenu a kontaminace je nyní pod kontrolou. Sanační projekt je plánovaný zhruba na půl roku.
„Dobrou zprávou je, že uzavření kontaminované oblasti larsenovou stěnou funguje. Sanační práce tím zdaleka nekončí, proto dnes na vládě navrhnu prodloužení stavu nebezpečí, který je nutný pro rychlé čerpání podzemní vody a odtěžení kontaminované půdy bez zbytečné administrativy, omezení vstupu veřejnosti, rychlé objednávání prací a nasazení složek IZS,” řekl životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Během jednání krizového štábu byl také představen projekt sanačních prací. „Mohu potvrdit, že v současnosti nic nenasvědčuje bezprostřednímu ohrožení,” vysvětlil Hladík.
Štáb se rovněž zabýval obnovením železniční trati mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi na Moravě. Ta je za normální situace velmi vytížená a omezení osobní i nákladní dopravy je citelné. „Směřujeme k tomu, abychom mohli kolem poloviny května zahájit práce na obnově železničního tělesa a elektrické trakce,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Česká inspekce životního prostředí od začátku koordinuje práce a monitoring při odstraňování následků havárie. „Aktuálně mohu konstatovat dobrou zprávu, a to že opatření zafungovala a ohnisko kontaminace se podařilo uzavřít, díky čemuž se dále nešíří,“ sdělil ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
Na místě stále zasahují profesionální hasiči. „Na místě nehody neustále monitorujeme situaci a zajišťujeme protipožární opatření. Podílíme se také na dalších činnostech prováděných za larsenovou stěnou, například na provzdušňování vody pomocí výkonných čerpadel a monitorů,“ doplnil náměstek generálního ředitele HZS ČR Petr Ošlejšek.
Foto: ČTK (Hustopeče, březen 2025)