
Konference Vodní nádrže 2025, kterou pořádalo Povodí Moravy společně s ostatními podniky Povodí a partnery, byla věnována otázkám významu nádrží pro člověka i přírodu. Konference se uskutečnila v Brně 2. – 3. dubna 2025.
První konferenční den byl věnován ochranné funkci nádrží, která se vynikajícím způsobem prokázala při průchodu povodně v září 2024. Všechny existující nádrže tam, kde byly našimi předky postaveny, ochránily miliardové majetky, a zejména ochránily životy občanů měst a obcí pod nimi. Přispělo k tomu předpuštění nádrží, které umožnily včas vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Díky nádržím v Dyjsko – svratecké soustavě byly ochráněny Brno, Znojmo, Židlochovice, Břeclav a řada dalších obcí v celé soustavě. Největšího efektu dosáhly vodárenské nádrže či nádrže s vodárenským odběrem – Vír a Vranov. Potvrdil se význam nádrží pro oba hydrologické extrémy. Největších pozitivních výsledků bylo dosaženo v povodí Odry, a to na nádržích Šance, Žermanice, Těrlicko, Slezská Harta, Kružberk a Morávka, které umožnily zachytit povodeň tak, že pod vodními díly během kulminace nebyly navyšovány průtoky.
Nádrže současně plní svou funkci v době sucha, kdy nadlepšují průtoky v tocích a umožňují vypouštět odpadní vody do toků, umožňují odebírat vodu pro vodárenství a další účely a zajišťují ekologické podmínky pro vodní živočichy. Tento význam vzrůstá zejména v současné době, kdy se prohlubují dopady klimatické změny, roste teplota vzduchu i vody, zvyšuje se ztráta vody v krajině a v síti toků zůstává méně vody i při stejných srážkách. Zde je úzká souvislost s prodloužením vegetační sezóny a změnou kvality vody v nádržích. A právě tomuto tématu se věnoval druhý den konference. Prezentovány byly zejména procesy, které mají vliv na vývoj kvality vody – od morfologie nádrží, přes teplotu vody a stratifikace nádrží až po vliv živin v povrchových vodách na eutrofizační procesy.
„I přes pokrok v oblasti likvidace odpadních vod se situace v tocích za posledních dvacet let téměř nezlepšila, což je dáno právě bilancí živin. Je jich sice vypouštěno menší množství, ale do nižších průtoků, což v důsledku vede ke stagnaci koncentrací v povrchových vodách,“ poukazuje na jeden z problémů dopadu klimatické změny generální ředitel Povodí Moravy David Fína. „Je proto neodkladné trvat na zpřísnění povolených limitů živin ve vypouštěných odpadních vodách a na využívání stávajících technologií k jejich odstraňování,“ nastiňuje řešení Fína.
Do budoucna je potřeba věnovat stále větší úsilí k zachování stávajících funkcí nádrží. Je to velká výzva, neboť účely nádrží a jejich priority se mění v průběhu roku, a zejména při hydrologických extrémech – při suchu a povodních. U vodárenských nádrží je prioritou zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tudíž zajištění dostatečného množství vody v nich a společně s tím zajištění co možná nejvyšší kvality vody. U nevodárenských nádrží je prioritou opět dobrá kvalita vody, neboť veřejností nejvíce vnímaná funkce je ta rekreační, a za povodní je to dostatečná protipovodňová ochrana, tedy zajištění co největšího volného prostoru, což je v přímém rozporu se suchým obdobím, kdy je prioritou akumulace co největšího množství vody pro překlenutí období sucha. Cílem vodohospodářů je pak harmonizace všech protichůdných zájmů.
Převzato z webu Povodí Moravy.