
Rybáři v Ostravě v úterý objevili stovky mrtvých ryb plovoucích na hladině Odry poblíž soutoku s Černým potokem nedaleko Outlet Areny. Případ už řeší vodohospodářský úřad, Povodí Odry i Česká inspekce životního prostředí.
„Jednotky požární ochrany zasahují na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb. Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorků vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí. Povolána byla rovněž chemická laboratoř,“ uvedla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.
K úhynu mělo dojít ještě nad místem, odkud vytéká nevyčištěná voda z nefunkční ústřední ostravské čistírny odpadních vod, která je po povodni mimo provoz. Potvrdila to mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vanková. Na místě zasahují i kriminalisté.
Pomoci má registr
Vodohospodáři zároveň pracují na vzniku nového registru výpustí, který poskytne odpověď na to, co a kdo vypouští do řek a potoků. Chtějí zjistit nelegální výpustě a potrestat případné viníky. Registr využijí také hasiči.
Vznik registru souvisí s novelou vodního zákona, která staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí. Novela představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií u povrchových vod, zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů.
„Cílem schválené novely je především co nejlépe minimalizovat riziko havárií na řekách. Jen pro ilustraci, v letech 2013-2022 došlo k 2 107 haváriím v 966 případech se nepodařilo prokázat původ. Chceme důslednější prevenci, mít pod kontrolou hlavní znečišťovatele, kteří ve svých provozech pracují s nebezpečnými závadnými látkami, proto novelou zavádíme kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod,“ řekl letos ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela dále říká, kdo při haváriích velí, kdo a jak má při nich postupovat.
Ilustrační foto