
Krajští radní schválili navýšení peněz na dotace v oblasti vodního hospodářství. V letošním roce Jihomoravský kraj rozdělí mezi obce rekordní částku 162 milionů korun. Byly také schváleny projekty v individuálních dotacích za devět milionů korun.
„Pro velký zájem jsme navýšili letošní sumu peněz na vodní hospodářství o 41,2 milionu korun a výsledná rekordní částka činí 162,2 milionu korun. Finančně náročné vodohospodářské stavby si tak mohou díky dotacím dovolit realizovat i ty nejmenší obce. Peníze si rozdělí 29 obcí a dobrovolných svazků obcí,“ řekl radní pro investice Vladimír Šmerda. Dotační program v oblasti vodního hospodářství má tři oblasti.
Na zasedání zastupitelstva byla schválena například podpora 12 milionů korun na čistírnu odpadních vod v Borači, stejnou částku obdrží Dobrovolný svazek obcí Jaroslavice na rekonstrukci a intenzifikace čistírny odpadních vod. Na vodovodní síť dostanou peníze v Ivančicích, lokalita Horní Pancíře (5 milionů korun) nebo Pernštejnské Jestřabí (6 milionů korun).
„Jsem rád, že můžeme uspokojit i zájemce o individuální dotace. Dnes schválených 9 milionů korun poputuje na 3 projekty: na rozšíření čistírny odpadních vod v Tišnově – Březině, kdy bude rozšířena kapacita z 18 tisíc obyvatel na 21 tisíc. Dále podpoříme i rekonstrukci vodovodního řadu v Hrušovanech u Brna nebo vybudování hydrogeologického vrtu v Křeptově,“ doplnil náměstek Lukáš Dubec.
Studie chtějí ukázat řešení problému sucha
Jihomoravský kraj také bojuje se suchem. Stejný problém má i sousední Dolní Rakousko. Ministerstvo životního prostředí proto s ministerstvem zemědělství zpracují dvě studie. Mají za cíl prozkoumat možnosti řešení a adaptace na klimatickou změnu a s tím související sucho v oblasti řeky Dyje. Jedním z možných řešení je propojení řek Dunaj a Dyje, které by do oblasti Jihomoravského kraje přivedlo více vody. O tomto řešení jedná Jihomoravský kraj s představiteli z Dolního Rakouska.
„Boj proti suchu je prioritou, na kterou se musíme zaměřit. Spolupracujeme proto s dalšími organizacemi a hledáme možná řešení. Vodní zdroje v povodí Dyje jsou již v současné klimatické situaci mimořádně napjaté, a je tedy nutné uvažovat výhledově o jejich potenciálním posílení,“ zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).