
Povodňový stav mělo ve čtvrtek 28. prosince ráno 40 míst, nejvyšší stupeň ohrožení zůstával na čtyřech místech na Labi a vystoupala na něj kvůli upouštění vody z lipenské přehrady Vltava v Českém Krumlově. S odkazem na informace Českého hydrometeorologického ústavu o tom informují Novinky.cz.
Výstraha před rozvodněním toků platí kolem Labe, Moravy a kolem dolních toků Vltavy a Ohře. Ve čtvrtek ráno bylo také na třetím povodňovém stupni Labe v Děčíně, v Ústí nad Labem, v Litoměřicích a v Kostelci nad Labem. Na 26 místech platil nejnižší povodňový stupeň bdělosti. Hladiny tuzemských toků se začaly zvedat před Vánoci kvůli dešťům a značnému oteplení, které způsobilo tání sněhu. V Ústeckém kraji se očekává vzestup hladiny Labe kvůli dotékání vody z povodí.
Plné ruce práce měli také hasiči. Štědrý den byl pro ně vůbec nejpernější v historii. Souvisí to s nepřízní počasí a zvyšujícími se hladinami řek. „Oproti jiným Štědrým dnům jsme letos výrazně častěji poskytovali technickou pomoc (1 821), kdy jsme například odstraňovali popadané stromy přes silnici či železnici, kvůli zvyšujícím se hladinám řek jsme pomáhali se stavěním hrází, či odčerpávali vody ze sklepů domů. Na Štědrý den byl průměrný počet požárů (49) i průměrný počet výjezdů k dopravním nehodám (50),“ informuje mluvčí Jiří Fröhlich.
Foto: Novinky.cz