Moldavští studenti navštívili Ústřední čistírnu odpadní vod v Praze

blank

V první polovině prosince do Prahy zamířila skupinka studentů a pedagogů ze Státní univerzity Alecu Russo v moldavském Balti, jejichž exkurzi v rámci zahraniční pomoci ČR pro partnery připravili akademici z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.

Moldavané do České republiky přiletěli při příležitosti projektu „Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy měst do Moldavska“, který v letošním roce realizuje Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze v rámci České zahraniční pomoci financované ministerstvem zahraničí a Českou rozvojovou agenturou.

Čtyři studenti a dvě akademické pracovnice si prohlédli několik lokalit postavených revitalizací brownfields v Praze, jako je Rohanský ostrov, Smíchovské nádraží, ale i lokality v okolí Palmovky, Areny Praha a další. Zahraniční hosté navštívili i Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy nebo neziskovou organizaci Ekocentrum Koniklec, kde diskutovali o problematice hospodaření s dešťovou vodou.

Balti bez čistírny odpadních vod

Organizátoři si pro hosty z Moldavska přichytali exkurzi v Ústřední čistírně odpadních vod. Samotné Balti, stotisícové město na severu země, zatím žádnou čistírnu nemá a voda je zde vypouštěna do menších vodotečí. Pro studenty a pedagogický doprovod byla nachystána i návštěva firmy EKOKOM, která se věnuje organizaci sběru recyklovaného odpadu v ČR. Podle organizátorů se několikadenní návštěva Moldavanů vydařila a splnila cíl v podobě obohacení o nové poznatky, zkušenosti a přístupy, které budou dále uplatňovat při studiu v Moldavsku.

Obří investice do vodárenství

Vodohospodářská infrastruktura v Moldavsku je podle českého ministerstva pro zahraniční věci v kritickém stavu a masivní investice do ní jsou jednou z priorit moldavské vlády. Hlavními zdroji financování je státní rozpočet, ale zejména prostředky od mezinárodních institucí. Světová banka už schválila financování investic na zvýšení vodní bezpečnosti a zlepšení sanitace ve výši více než 44 milionů eur.

V zemi působí Charita České republiky, která se zde stará zejména o opuštěné seniory a pomáhá jim zajistit zdravotní a sociální služby. Charita ČR zde otevřela už jedenáct center domácí péče. V odlehlých oblastech země také zavádí telemedicínu, což je dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi, prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií.

Scroll to Top