Přehrady v Moravskoslezském kraji pomáhají vodním organismům

blank

Údolní nádrže Povodí Odry situované v horských a podhorských oblastech Beskyd a Jeseníků tvoří páteř Vodohospodářské soustavy povodí Odry a v současném letním suchém období zlepšují průtoky v tocích pod nimi. Například řeka Ostravice protékající Frýdkem–Místkem je posilován přehradami Šance na Ostravici a Morávka na stejnojmenné řece. Vodohospodáři také kontrolují hospodaření s vodou u jezů, od kterých se odvádí voda do náhonů k dalšímu hospodaření.

Jak vysvětlilo Povodí Odry, před výstavbou horských beskydských přehrad činil průtok Ostravice přes město Frýdek-Místek v letních měsících, respektive v obdobích sucha, kolem 500 litrů za sekundu, nebo voda zcela mizela a koryto vysychalo. V letošním suchém období, kdy území bojuje s tropickými vedry, činí průtok městem necelých 1 500 litrů za sekundu. Je tedy prakticky trojnásobný.

Povodí Odry mimo vody do toků také dodává každou sekundu zhruba 3 500 litrů pro výrobu vody pitné a pro průmysl v moravskoslezském regionu. V období sucha vodohospodáři Povodí Odry provádějí kontrolní činnost na jezech, zda se zde hospodaří a odvádí vody z nadjezí podle zákonných pravidel a příslušných rozhodnutí. „V případě pochybení a neoprávněného nakládání s vodou se sjednává operativním zásahem okamžitá náprava, jak tomu bylo kupříkladu na Prženském jezu na řece Ostravici,“ uvedl generální ředitel Jiří Tkáč.

Zásobování vodou není ani během období sucha ohroženo. „Mohu konstatovat, že jako střecha Evropy, kdy veškerá voda od nás odtéká a prakticky žádná k nám nepřitéká, v případě přirozeného nedostatku srážek nemůžeme odolávat přirozenému půdnímu suchu, ale díky přehradám pracujícím ve vodohospodářské soustavě můžeme několik let odolávat socioekonomickému suchu a zajistit vodu pro pitné účely, pro průmysl a pro toky pod přehradami,“ doplnil technický ředitel Břetislav Tureček.

Scroll to Top