
Na konci roku 2022 obměňovaly nemocnice v Prostějově, v Přerově a ve Šternberku lůžka pro své pacienty a aby nezůstala ta stávající bez využití, rozhodl je kraj poslat do Rovenské oblasti, v jehož okolí žije početná česká menšina, se kterou hejtmanství úzce spolupracuje. Prvních 40 postelí dorazilo v dubnu, nyní jich pacientům na Ukrajině slouží už 200.
„Nejedná se o první hmotnou podporu z naší strany. Loni v červnu jsme na Ukrajinu poslali vyřazenou sanitku z vozového parku zdravotnické záchranné služby. Zástupci Rovenské oblasti nám přednesli návrh o rozšíření vzájemné spolupráce, se kterým jsme, po rozhodnutí radou, souhlasili,“ řekl hejtman Josef Suchánek.
O postele je na Ukrajině velký zájem. „Nakonec jsme se dohodli, že přepravu lůžek do Rovenské oblasti zajistí zástupci Ukrajiny. Tato varianta se ukázala jako nejjednodušší a nejméně riziková. Jsem rád, že vyřazená lůžka, kterým hrozila fyzická likvidace, mohou ještě dobře posloužit v ukrajinských nemocnicích,“ dodal náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.
Pomáhá i Arcidiecézní charita Olomouc
Zhruba 50 tun humanitární pomoci přivezla na Ukrajinu od začátku brutální ruské agrese Arcidiecézní charita Olomouc. Stěžejní sbírkou se stala akce Světlo a teplo pro Ukrajinu, na kterou dárci věnovali 16,8 milionu korun z celkové dosavadní vybrané částky 18,76 milionu korun na sbírkovém kontě.
Za tyto peníze se charitě podařilo dopravit na Ukrajinu téměř 600 menších generátorů a jeden osmitunový o výkonu 400 kW, který slouží v městské čistírně odpadních vod v Kolomyji k nouzovému napájení čerpadel. Dále pomáhala s ubytováním více než 1 500 lidí, dalším stovkám našla práci a pro 20 tisíc z nich zařizovala materiální pomoc včetně vybavení domácností.
Charita se rovněž podílela na evakuaci 30 chlapců z dětského domova v Bortnykách. Charita je také finanční podporou partnerských organizací na Ukrajině a je zapojena do pomoci po záplavách způsobených protržením Kachovské přehrady.