
Podle vodohospodářů sucho v roce 2023 přibližně odpovídá jednomu z nejsušších let posledního desetiletí, kterým byl rok 2018. Zatímco před pěti lety tomu předcházely další mimořádně suché roky, letošní situace je jiná.
Povodí Moravy před několika dny uvedlo, že téměř třetina měrných profilů dosahuje na hodnoty sucha. Většina toků v dílčím povodí Moravy má vodnost mezi 1 a 30 % červencového průměru. Při takto nízkých hodnotách a vysokých teplotách řeky nedokážou plně zajišťovat biologické a ekologické funkce, nemají dostatečný průtok k naředění vypouštěných odpadních vod, dochází k rychlému prohřátí vodního sloupce.
Podnik proto situaci zlepšuje manipulacemi u některých přehradh. Jen za červenec nadlepšil průtoky v řekách 20 miliony kubíky vody z nádrží. „V průběhu suchého roku 2018 nádrže dotovaly toky celkovým objemem 107 milionů kubíků vody. I v takto mimořádně suchém roce nádrže bez selhání zásobovaly obyvatele, zemědělství, průmysl, ale zejména řeky dostatečným množstvím vody,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Povodí Moravy dlouhodobě realizuje řadu opatření pro posílení míry akumulace povrchových vod ve zdrojích. Vedle mimořádných manipulací u stávajících přehrad připravuje výstavbu nádrže Vlachovice ve Zlínském kraji, usiluje o navýšení objemu zadržené vody v novomlýnských nádržích o 9 milionů kubíků a provedlo rekonstrukci přivaděčů do vodárenské nádrže Hubenov. Podnik dále provádí rozsáhlá přírodě blízká opatření u toků, která přispívají k zadržení vody v krajině. Příkladem je napojení odstavených ramen Dyje, renaturace Moravy nad Olomoucí, revitalizace Bečvy, revitalizace Baštýnského a Knínického potoka či revitalizace Trkmanky u Velkých Pavlovic.