Nový vodní biotop v pražském Braníku

blank

Po půl roce stavebních prací a pěti letech příprav byl v Braníku na konci ulice Za Mlýnem pro veřejnost zpřístupněn vodní biotop Braník. Rázem se stal domovem několika druhů živočichů, včetně vážek, šídel, skokanů a dokonce i ryb – několika plotic, které sem byly pravděpodobně zavlečeny vodním ptactvem. Biotop není určen ke koupání, jeho role je hlavně ekologická. Informovaly o tom Kurzy.cz.

„Biotop jsme osázeli 27 druhy vodních a mokřadních rostlin, včetně chráněných druhů, jako jsou kosatec sibiřský, ďáblík bahenní nebo leknín bílý,“ uvedl Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí a místní Agendu 21, iniciátor projektu vodního biotopu. Biotop je napájen ze zdrojů podzemní a dočasně i povrchové vody, nicméně poté, co se hydrologicky stabilizuje, by měl být dotován pouze chladnou, podzemní vodou. Vysoká kvalita vody by měla být zajištěná díky její nízké teplotě a vysokému obsahu železa.

Koupání se nedoporučuje 

„Jezero je zároveň ponecháno v bilančně pozitivním režimu, tedy do jezera přitéká více vody, než se odpaří z jeho hladiny nebo vsákne do podloží. Výsledkem je trvalý přetok z jezera do nedalekého Kunratického potoka,“ uvedl Hrdinka. Na břehu byla také vybudována naučná ministezka o sedmi zastaveních, která návštěvníky seznámí se změnou klimatu, tepelným ostrovem města, adaptačními opatřeními Prahy 4 a také s technickými informacemi o jezeře a jeho květeně.

Koupání zde sice není zakázáno, vstup do vody a do nátoku do jezera je však na vlastní nebezpečí, protože městská část Praha 4 nemůže garantovat hygienickou nezávadnost vody. Není zde zakázáno ani koupání psů, ale Praha 4 žádá jejich majitele, aby v současnosti brali ohled na čerstvě vysázené a ještě nezakořeněné rostliny, které by psi mohli poškodit.

Scroll to Top