
Firma pokračuje v letošním investičním plánu a během stavby v Dolním Benešově bude vybudována nová jednotka mechanického předčištění, nová čerpací stanice a nová dosazovací nádrž. Dále bude modernizováno kalové hospodářství, které čeká automatizace. Opravou rovněž projde provozní budova a objekt dmýchárny. Hotovo by mělo být v polovině roku 2024. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Marek Síbrt.
„Stávající objekt mechanického předčištění se vstupní čerpací stanicí je situován mimo areál čistírenského provozu vedle turistického odpočívadla blízko obytných domů, což není vyhovující z hlediska zápachu a hluku. Objekt pochází z roku 1981, během času byl částečně modernizován a doplňován, například o strojní česle Fontána s lisem na shrabky. Ty jsou spolu s pískem, který přiteče v odpadní vodě, umísťovány do kontejneru a podle potřeby odváženy na skládku,“ uvedl Síbrt.
V minulosti byla čerpací stanice do provozu čistírny modernizována, kdy byl doplněn systém řízení, opraveno vystrojení lapáku písku a instalována ochrana zařízení před hydraulickým přetížením v podobě odlehčovací komory, která je vybavena k záchytu hrubých nečistot před únikem do vodního toku. Kalové hospodářství čistírny v současnosti tvoří železobetonová kruhová nádrž s objemem 250 metrů krychlových. Přebytečný kal čerpaný do tohoto objektu má nízkou sušinu, kalojem není vybaven mícháním a problematické je také stahování kalové vody. V důsledku toho je podle Síbrta odvážen ke zpracování kal s nízkou sušinou.
„Během stavby zrušíme celou jednotku hrubého předčištění před areálem čistírny a přesuneme ji s veškerým vybavením dovnitř. Vybudujeme novou čerpací stanici s vyšším výkonem včetně výtlačného potrubí do biologické části provozu s větším výkonem. Stavebně upravíme také odlehčovací komoru. V biologické části vybudujeme třetí dosazovací nádrž stejných parametrů, jako jsou ty dvě stávající. Tím dále navýšíme kapacitu čistírny,“ sdělil ředitel kanalizací firmy Ostrava Petr Grzonka.
Významnou modernizací projde i kalové hospodářství, kdy bude vybaveno zahušťovacím zařízením, proces odkalování a zahušťování přebytečného kalu bude zautomatizován. Kalojem bude osazen míchadlem, a navíc bude zastřešen a barevně sjednocen s dalšími objekty, u kterých vodohospodáři připravují rekonstrukci vnějšího vzhledu.
Společnost letos plánuje proinvestovat miliardu. Téměř 478 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 300 milionů do vodovodních sítí a 185 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Od roku 2000 investovaly SmVaK Ostrava do výroby a distribuce pitné vody téměř šest a půl miliardy korun. Téměř pět a půl miliardy směřovalo do odvádění a čištění vody odpadní. Celkem tedy společnost investovala 12 miliard korun a další významné prostředky využila na opravy a údržbu majetku.