Výměna kogerenační jednotky v Českých Budějovicích

blank

Velké stěhování probíhá v areálu českobudějovické čistírny odpadních vod. Začala výměna kogenerační jednotky, která slouží k výrobě elektrické energie a zbytkového tepla z bioplynu. Ten vzniká ve vyhnívacích kalových nádržích. 

Může jít o obrázek 5 lidí

Na čistírně odpadních vod jsou dvě kogenerační jednotky, které pokryjí zhruba 60 % spotřeby elektrické energie v celém areálu čistírny. Jsou už na konci technické životnosti, pocházejí z roků 1995 a 2000. I proto v září loňského roku statutární město České Budějovice, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, udělilo souhlas provozovateli, společnosti ČEVAK s touto investicí. „Ta zahrnuje výměnu stávající kogenerační jednotky z poloviny devadesátých let za nový výkonnější stroj s vyšší účinností,” přibližuje význam akce Jiří Lipold, technický ředitel.

Může jít o obrázek 4 lidem a venkovnímu

Výměna je naplánována na jarní měsíce, předpoklad je, že akce bude ukončena na konci května letošního roku. Tato nová kogenerační jednotka bude mít výkon vyšší než 400 kW a hodnota této investice je téměř 8 milionů korun. „Nejde jen o nezbytnou obnovu zařízení, které je na konci své technické životnosti. Tímto krokem se zvýší energetická soběstačnost čistírny odpadních vod. V neposlední řadě jde také o dlouhodobou ochranu před turbulentním, a hlavně těžko předvídatelným vývojem cen elektrické energie,“ doplnil Jiří Lipold.

Do provozu byla čistírna pro České Budějovice uvedena v roce 1967. V roce 1986 bylo z důvodu nedostatečné kapacity zahájeno rozšíření a modernizace. V průběhu stavby se postupně zvyšovaly požadavky na kvalitu vyčištěných odpadních vod, takže se průběžně řešila změna technického řešení. Čistírna byla kompletně dokončena až po intenzifikaci v roce 2000. Následně ji v roce 2002 značně poškodila povodeň. Odstranění škod proběhlo v dalších měsících.

Na čistírnu, která je největší v Jihočeském kraji, přitékají odpadní vody nejen z Českých Budějovic, ale i z okolních obcí, jako je například Rudolfov, Hosín, Borek, Dobrá Voda nebo Srubec. Mimo to zpracovává i odpadní vody z celé řady průmyslových podniků.

Foto: Facebook společnosti ČEVAK

Scroll to Top