
Přítokové ocelové potrubí do technologických linek úpravny vody z roku 1959 s průměrem 1 000 milimetrů a související komponenty zásadní pro úpravu vody byly vyměněny za nové z nerezu. Informoval o tom mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.
V Podhradí u Vítkova byl dokončen významný projekt za 15,5 milionu pro zajištění stabilní výroby pitné vody na špičkové kvalitativní úrovni pro více než půl milionu obyvatel Moravskoslezského a části Olomouckého kraje. Potrubí z reakčních nádrží bylo nahrazeno novým. „Důvodem investice byl technický stav zařízení poznamenaný především korozí. V důsledku oslabených stěn potrubí již nebyly možné lokální opravy a museli jsme přistoupit ke kompletní výměně. Význam akce zvyšuje také to, že se jedná o hlavní přítokové potrubí upravované vody pro pravou i levou technologickou linku úpravny. Je tedy naprosto zásadní zajistit jeho perfektní fungování. Stavbu máme úspěšně za sebou a poděkování si zaslouží kromě našich zaměstnanců, kteří v jejím průběhu museli flexibilně reagovat řadou provozních opatření, také kolegové ze dodavatelské společnosti Kunst za jejich nasazení, rychlost a spolehlivost, s níž dokázali náročný projekt realizovat,“ vysvětlil ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.
Vyměněny rovněž byly uzavírací klapky s elektrickými pohony, stejně jako armatury. „Systém funguje tak, že ze symetrických reakčních nádrží odtéká surová voda potrubím s průměrem 1 000 milimetrů přes uzavírací klapku s elektropohonem do flokulačních nádrží, před které jsou namontovány uzavírací klapky. Na odtokovém potrubí z reakčních nádrží jsou namontovány odbočky pro zajištění odběrů laboratorních vzorků upravované vody a odbočky s požární rychlospojkou pro vypouštění potrubí,“ doplnil Komínek. Největší úpravna vody společnosti SmVaK Ostrava s kapacitou 2 700 litrů za sekundu zásobující Kružberský skupinový vodovod, západní a severní část Ostravského oblastního vodovodu, byla uvedena do provozu v roce 1958 a zpracovává surovou vodu z kaskády údolních nádrží Slezská Harta a Kružberk.