
V týdnu od 12. září 2022 uspořádá české předsednictví v Radě EU několik akcí v Česku a v zahraničí na podporu ochrany klimatu, životního prostředí a biodiverzity ve světě. Česko se tak chce přihlásit ke své zodpovědnosti za řešení zásadní globální otázky, kterou změna klimatu je. Uvedlo to ministerstvo životního prostředí.
„Zapojení do klimatické diplomacie ve světě může být hlavně příležitostí, jak přispět k modernizaci naší země a posílení její konkurenceschopnosti,“ uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Zelená diplomacie patří k prioritám českého předsednictví. Česká diplomacie usiluje o propojení klimatické bezpečnosti a rozvojové a humanitární spolupráce zejména v oblasti snižování rizika katastrof. „Příkladem propojení dvou priorit předsednictví – zelené diplomacie a spolupráce s Indo-Pacifikem – je mezinárodní konference věnovaná ochraně divoké přírody. Tu pořádáme v půlce září v Jakartě. Jde o jeden z konkrétních příspěvků ve spolupráci EU s tímto regionem,“ dodal Lipavský.
Současná evropská energetická krize eskalovaná ruskou agresí na Ukrajině je podle ministryně životního prostředí jednoznačně provázaná s klimatickou krizí. „A na obě existuje jen jedna odpověď: co nejrychlejší a důsledný konec využívání fosilních paliv. Klíčové je, aby náklady na snížení závislosti na fosilních palivech nenesly nízkopříjmové skupiny – těm musíme v této době pomáhat nejvíce. Proto je jedním z nejdůležitějších bodů českého předsednictví vyjednávání Sociálně klimatického fondu, díky kterému budeme moci pomáhat lidem jak investicemi, tak kompenzacemi,“ řekla Anna Hubáčková.
K nejvýznamnějším akcím kampaně patří mezinárodní konference k adaptaci na změnu klimatu pořádaná v Praze 13. – 14. září, mezinárodní konference ke klimatické bezpečnosti v Praze 15. září, nebo právě dialog na vysoké úrovni k ochraně divoké přírody v indonéské Jakartě 13. – 15. září.