Opatření u Brněnské přehrady prokázala účinnost

blank

Před rokem 2009, než se začala realizovat opatření, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do začátku července, přičemž například v roce 2009 byl zákaz koupání vyhlášen už na konci června. V souvislosti s opatřeními, které již vodarenstvi.cz reflektovalo zde, to uvedlo Povodí Moravy.

„I když úspěšnost realizovaných opatření je závislá na klimatických a hydrologických podmínkách, které nedokážeme ovlivnit, přesto se nám dařilo kvalitu vody v nádrži zásadně pozitivně ovlivnit a bylo možné využívat Brněnskou údolní nádrž ke koupání prakticky celé léto. Opatření však není trvalým řešením. Základem pro dobrou kvalitu vody je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodích nad nádržemi, a to zejména fosforu,“ řekl generální ředitel Václav Gargulák.

V povodí říčky Veverky, přítoku do Brněnské přehrady, byla také v minulosti vybudována soustava sedimentačních nádrží. Loni Povodí Moravy dokončilo revitalizace na Knínickém potoce, která podporuje zachytávání splavenin a snižuje míru zanášení nádrže. Projekt „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži“, jehož cílem je snížení dopadů eutrofizace na vodu v přehradě, pokračuje třetí etapou (2018-2022).

Na provádění opatření realizovaných Povodím Moravy finančně přispívá rovným dílem Jihomoravský kraj a Brno. I v letošním roce bude provozován aerační systém a srážení fosforu na přítoku. V současnosti probíhají jednání mezi Jihomoravským krajem, městem Brnem a Povodím Moravy o podobě čtvrté etapy projektu, který by měl začít v příštím roce.

Scroll to Top