
Nezákonný odběr vody, ale i jiné nešetrné zásahy do životního prostředí, budou „odměňovány“ přísnými tresty. Evropská komise v prosinci zveřejnila návrh směrnice, která by měla zavést právní rámec pro postihy pachatelů trestné činnosti vůči životnímu prostředí. A právě jedním z nově trestaných činů jsou i nezákonné odběry vody. Text je převzat z portálu ceskestavby.cz.
Návrh nové směrnice souvisí se Zelenou dohodou pro Evropu (tzv. Green Deal) a jeho cílem je především definování toho, co lze považovat za trestný čin proti životnímu prostředí. Evropská komise si od tohoto návrhu slibuje zvýšení účinnosti ochrany životního prostředí a lepší vymahatelnost práva, s čímž souvisí i stanovení povinnosti členským státům EU zavést trestněprávní opatření, implementovat je do národní legislativy.
Návrh směrnice též stanovuje minimální úroveň sankcí a posiluje účinnost spolupráce v oblasti prosazování práva. Taktéž ukládá členským státům EU povinnost podporovat osoby oznamující trestné činy proti životnímu prostředí, pomáhat jim a spolupracovat při prosazování právních předpisů. Evropská komise přitom tvrdí, že nová směrnice pomůže chránit přírodu, životní prostředí a přírodní zdroje, veřejné zdraví a kvalitní životní podmínky.
Nově zařazené trestné činy z oblasti životního prostředí:
-
nezákonný obchod se dřevem
-
nezákonná recyklace lodí
-
nezákonný odběr vody z podzemních nebo povrchových vod
-
závažná porušení právních předpisů EU v oblasti chemických látek
-
závažná porušení týkající se nakládání s fluorovanými skleníkovými plyny
-
závažná porušení právních předpisů týkajících se invazních nepůvodních druhů s významem pro Unii
-
závažné obcházení požadavků na získání povolení a provedení posouzení vlivů na životní prostředí, které způsobilo značné škody
-
zdroj vypouštění znečišťujících látek z lodí