V Bílých Karpatech se bojí o vodu

blank

Lopeník na Uherskohradišťsku je další obcí v oblasti, která hlásí úbytek vody. Vydatnost zdrojů oproti loňsku, které bylo výjimečné vyšší intenzitou srážek, dlouhodobě klesá. Pomohou nové vrtané studny? Na ně bude potřeba 4 miliony, Lopeník vyhlíží dotaci. 

„Loni a letos se situace oproti minulým letům o něco zlepšila, problém už není tak palčivý. Jenže deficit z posledních sedmi let je stále znát a s ohledem na budoucnost je jasné, že nový zdroj bude zapotřebí. Není vyloučeno, že se suchá léta vrátí,“ řekl lopenický starosta Roman Buček.

Obec vlastní dvě prameniště v lese a jednu sběrnou studnu, což se ukazuje jako nedostačující. „Studny vybudované v 60. letech už mají své odslouženo,“ poznamenal Buček. Na vodovod je zde připojeno 70 procent domácností, ale většina z nich leží u hlavní silnice. Nepřipojený zbytek se nachází v kopcích. „Jinak to být ani nemůže. Obec leží v členitém terénu, který všem obyvatelům neumožňuje připojení na vodovod. Domy jsou navíc od sebe vzdálené často stovky metrů,“ vysvětlil starosta.

Potíže mají i jinde. Třeba v Hradčovicích na Uherskohradišťsku je na vlastní studny odkázáno asi 50 domácností. Kritická situace panuje v lokalitě Staré Hory a v nejvýše položených místech místní části Lhotka. „Trápí nás především Staré Hory, což je jedno z mála míst, kde se u nás dá ještě stavět,“ sdělil starosta Antonín Ondrůšek. Hovoří se o výstavbě vodojemu. Situace loni došla tak daleko, že někteří lidé museli kvůli nedostatku vody ve studnách prát prádlo u příbuzných.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top