Rychnov nad Kněžnou chce vlastní zdroje vody

blank

Město usiluje o soběstačnost v zásobování pitnou vodu. Cesta k tomu vede přes vybudování druhého zdroje pitné vody. Nejpozději příští rok chce udělat zkušební vrt v části Lokot.

„Když získáme dotaci včas a podaří se nám vybrat dodavatele, mohli bychom udělat zkušební vrt ještě letos, jinak v příštím roce. Měl by potvrdit kvalitu vody a také dostatečnou vydatnost zdroje. Nepůjde ještě o okamžitý zdroj pitné vody,“ řekl rychnovský starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). Podle něj se jedná o strategický projekt, který městu zajistí vodu ze dvou vlastních zdrojů.

„Záložní zdroj pitné vody je za současné situace, kdy roky přes léto téměř neprší, nezbytný. Předpokládáme, že druhý zdroj bude tak vydatný, že se Rychnov stane v zásobování pitnou vodou nezávislý,“ uvedl Skořepa. Současný zdroj spotřebu pokrývá až z 80 procent a zbytek Rychnov nakupuje z okolních zdrojů. 

„Budeme rádi, když do konce volebního období zvládneme zkušební vrt a potvrdí se kvalita vody a vydatnost zdroje. Další řešení už bude na novém vedení města, volby by měly být na přelomu září a října 2022. Když se vše podaří, tak v řádu několika let by Rychnov stál v zásadě, co se týče pitné vody, jen na svých nohách,“ řekl Skořepa, který celkové náklady odhadl na desítky milionů korun. 

Město chystá další klíčovou investici. Ta zahrnuje komplexní opravu čistírny, která by mohla být hotova na přelomu let 2022 a 2023. Radnice vypsala v jarních měsících tendr na zhotovitele. Podle starosty by práce mohly začít v červenci či srpnu. Čistírna odpadních vod byla postavena na začátku 90. letech minulého století na větší počet obyvatel, než Rychnov v současnosti má. To umožní, aby se rekonstrukce uskutečnila za provozu. Technologie je dožitá, na některé celky už nelze sehnat náhradní díly, řekl Skořepa. Náklady město uhradí ze svého rozpočtu. 

Nová provozní společnost Vodovody a kanalizace od 1. ledna provozuje samo město prostřednictvím provozní společnosti Vodovody a kanalizace Rychnov nad Kněžnou. Do té doby vodovody provozovala společnost Aqua Servis. Cenová unie založená na takzvané solidaritě silnějších se slabšími, která v mikroregionu několik let fungovala a zaručovala jednotnou cenu, pro samotný Rychnov výhodná nebyla. Téměř polovina zisku někdejšího Aqua Servisu plynula právě z města, které tak dotovalo ztrátové lokality v okolí. 

„V posledních letech město nainvestovalo do vodovodů a kanalizací přes 140 milionů korun. Tam je poměrně výrazný rozdíl. Bez ohledu na objem prostředků, který se vybírá, je firma schopná fungovat soběstačně. Myslím, že to dokážeme provozovat úplně stejně, a navíc s tím, že všechny vybrané prostředky z vodného a stočného se dostanou do provozu a do investic,“ doplnil Skořepa.

Scroll to Top