Čištění Velkého boleveckého rybníka

blank

Rozrostlý rákos a orobinec odstraňují v těchto dnech z břehů i dna Velkého boleveckého rybníka. Rákos kosí ručně, orobinec sklízí odbagrováváním povrchové vrstvy jemného bahna i s oddenky a kořeny rostlin. Rybník bude také v dalších letech doplňován vodou z  Berounky. Aktuálně je zdrojem vody pro především Bolevecký potok, který však rybník nedokáže dostatečně naplnit.

Od roku 2015 došlo k poklesu hladiny rybníka, který podpořil přirozenou expanzi rákosu a orobince na další volné plochy dna. „V jejich porostech nacházejí vhodné životní podmínky vodní plži, zejména plovatky, které jsou velmi rizikovými mezihostiteli ptačích motolic, proto je vhodné jako prevence proti výskytu cerkáriové dermatitidy držet okraje porostů příbřežní vegetace v dostatečné vzdálenosti od vstupů do vody využívaných rekreanty,“ uvedli v návrhu opatření pro regulaci rákosin a orobince ve Velkém boleveckém rybníku jeho zpracovatelé Jindřich Duras a Zdeňka Chocholoušková.

Investice za 30 milionů

Město letos  uvedlo, že Velký bolevecký rybník, v němž kvůli suchu minulých let znatelně ubylo vody, bude doplňován upravenou vodou z Berounky. Úprava říční vody na požadované parametry se uskuteční v nově vybudované úpravně ve stávajícím areálu čistírny odpadních vod v Jateční ulici. Poté se bude přečerpávat do Velkého boleveckého rybníka. Projekt už schválili radní města.

Velký bolevecký rybník (fotografie: M. Pecuch)

Plzeň rozhodla k jeho doplnění vodou z jiných zdrojů. „Navrženy a prozkoumávány byly tři možnosti. Uvažovalo se o vodě čerpané z nově provedených vrtů v areálu stávající čistírny, dále o upravené vodě z blízké Berounky a třetí možností bylo doplnění rybníka přečištěnou vodou z čistírny. Jako nejvhodnější se ukázalo dotovat rybník vodou z Berounky,“ uvedl v únoru technický náměstek primátora Pavel Šindelář, podle kterého investice představuje zhruba 30 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, rybník by se mohl začít doplňovat v druhé polovině roku 2022.

600 tisíc kubíků vody pryč

„I když rok 2020 již nebyl považován za suchý, docházelo k dalšímu poklesu hladiny. Je tedy evidentní, že stav nádrže má spojitost s hladinou podzemní vody. Ta v minulých letech klesla na velmi nízkou úroveň a v loňském roce nebyla saturována,“ upřesnil technický náměstek. V rybníku ubylo 600 tisíc metrů krychlových vody. Vodu z Berounky začali zkoumat odborníci na podzim 2020 a zjistili, že voda by byla po úpravě pro dotaci rybníka vhodná. Jak dále sdělilo město, v závěrečné fázi koncem letošního ledna byl ukončen i průzkum vhodnosti přečištěné vody z čistírny. Bylo zjištěno, že obsahuje velké množství nerozpuštěných i rozpuštěných látek a chemické složení neodpovídá požadovanému výstupu.

Zelená i od Povodí Vltavy

„Na doplnění vody z Berounky máme i předběžný příslib správce vodního toku, tedy Povodí Vltavy, odebírat vodu v množství do 20 litrů za sekundu výjimkou nízkých vodních stavů. Předpokládáme odběr v profilu řeky nad čistírnou a možnost čerpání 270 dnů v roce. Při množství 20 litrů za sekundu by se měsíční načerpané množství mělo pohybovat kolem 52 tisíc metrů krychlových, což by znamenalo vzdutí hladiny o zhruba 11 centimetrů,“ doplnil náměstek Michal Vozobule.

Scroll to Top