Střední Čechy chtějí vodu z jihu

blank

Několik středočeských obcí se chce napojit na soustavu, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Studie proveditelnosti vyčíslila náklady na 875 milionů korun. Obce usilují o to, aby Středočeský i Jihočeský kraj daly záměr do zásad územního rozvoje. Do projektu se již zapojilo 13 obcí, z toho pět z jižních Čech.

„Vymysleli jsme, jak vodu do regionu dostat. Teď řešíme projektovou dokumentaci, kdo bude investorem a to nejdůležitější, kdo to zaplatí. Pracuje se na tom, dostat projekt do zásad územního rozvoje Jihočeského a Středočeského kraje,“ řekl ČTK starosta Petrovic u Sedlčan Petr Štěpánek (STAN). Podle něj se obce podle studie připojí na vodojem v Hodušíně poblíž Sepekova na Písecku. „Jasně z něj vyplynulo, že nemáme šanci na podzemní vodu. Jen to, co naprší, a k tomu omezená absorpce, protože je tady velmi tvrdé žulové podloží, které není schopné akumulovat vodu,“ řekl Štěpánek.

Hrozí obcím akutní nedostatek vody?

Situaci vidí obdobně rovněž starosta městysu Vysoký Chlumec Jiří Svatek (BEZPP), podle kterého se jedná o jedinou možnost, jak dostat vodu do kraje. „Kdyby se to neuskutečnilo, tak výhledově bychom byli bez vody. Podzemní zdroje tady nejsou, na ty spoléhat nemůžeme, jiný vodní tok v okolí není, jediná šance je to odněkud přivést,“ řekl Svatek. JVS se však k projektu staví opatrněji. „Je třeba stanovit investora, kde budou odběrná místa, to zdaleka není hotové. Je to akce za strašně velikánské peníze, nevím, kde se vezmou. Je možnost je (obce) napojit na vodárenskou soustavu, má dostatek pitné vody, ale musí se uzavřít smlouvy o odběrech. Napojování nových obcí potřebujeme provádět uvážlivě, abychom nepoškodili zájmy stávajících členů a odběratelů,“ sdělil ředitel Antonín Princ.

Střední Čechy musí posílit vodohospodářskou infrastrukturu na řadě míst

Vodohospodářská infrastruktura se musí posílit na řadě míst Středočeského kraje. Region reaguje na aktuální potřeby včetně změn v počtu obyvatel. Stovky obcí totiž trápí sucho. Během podzimní konference Trendy ve vodohospodářství 2020, kterou uspořádalo Středočeské inovační centrum, bylo řečeno, že v oblasti vodohospodářství není situace ve středních Čechách optimální.

Expert v oblasti vodního hospodářství Středočeského inovačního centra Jarmil Vyčítal uvedl, že pokud jde o vodohospodářskou infrastrukturu a s ní související připojení obyvatel k sítím, stav podle něj není optimální, jelikož ve středních Čechách se kupříkladu nachází přes pět set obcí s kritickým nedostatkem pitné vody. V této souvislosti také v roce 2019 vznikla Aliance pro vodu. Region je také pod průměrem v oblasti připojení trvale obydlených domů ke kanalizační síti. Nedostatečná je rovněž kapacita čistíren odpadních vod vzhledem k množství odpadu z bezodtokových jímek.

Klíčová je nádrž Římov

Vodárenská soustava jižní Čechy má dnes 556 kilometrů vodovodních potrubí a pitnou vodou zásobuje 400 tisíc obyvatel Jihočeského kraje. Tedy více než polovinu ze 636 tisíc lidí, kteří v něm žijí. Je tak rozhodujícím zdrojem pitné vody a stabilizujícím prvkem pro rozvoj většiny lokalit v regionu. Díky ní obce připojené na soustavu v čase sucha nemusí zakazovat zalévat zahrady nebo napouštět bazény, jako se to děje jinde. Základem soustavy je přehradní nádrž Římov z let 1971–1978 na Malši. Ta nevznikla kvůli omezení případných povodní nebo rekreaci, ale výhradně jako zdroj povrchové vody pro obyvatelstvo. Vlastníkem přehrady i vody v ní je stát. Ten ji prostřednictvím své společnosti Povodí Vltavy prodává Jihočeskému vodárenskému svazu. Napouštění začalo 13. července 1978.

Scroll to Top