Malá vodní elektrárna ve Spytihněvi loni zvýšila výrobu o pětinu

blank

Elektrárna na Zlínsku vloni vyrobila 12.710,8 MWh elektřiny, o 22 procent více než v roce 2019. Takové množství elektřiny by tak teoreticky stačilo na pokrytí spotřeby 3,6 tisíce domácností, tedy všech lidí žijících ve Spytihněvi i sousedních Babicích, Halenkovicích, Topolné a Napajedlech.

Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1951. Před deseti lety pak ČEZ elektrárnu zmodernizoval, aby zvýšil její výkon a nahradil zastaralé technologie. Nové Kaplanovy turbíny dodaly Strojírny Brno, ČEZ vyměnil také generátory, řídící systém, elektrické ochrany a regulace vysokotlaké turbíny. „V posledních dvou letech těžíme z relativně stabilních podmínek pro výrobu elektřiny na průtočných malých vodních elektrárnách. Za dobrými výsledky ale stojí i jejich pokračující modernizace a zvyšování efektivity. V posledních letech proběhly generální opravy například na vodních elektrárnách v Brně nebo Hradci Králové,“ komentoval výsledky Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, která elektrárny provozuje. Energetický potenciál českých vodních toků pro výstavbu nových vodních elektráren je omezený, Skupina ČEZ se proto podle svých slov soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu těch stávajících.

„Provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. Energie vyrobená z vody v případě úpraven vody a vodojemů nemá oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, především ovzduší z hlediska vypouštěných emisí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, ale v některých případech ji naopak do sítě dodáváme k další distribuci. Máme projekčně připraveny další lokality pro možné využití hydraulického potenciálu u významných vodojemů páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu. V současné době posuzujeme návratnost těchto projektů,“ řekl k MVE například generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Scroll to Top