Významná modernizace čistírny v Táboře

blank

Největší a zároveň nejdůležitější objekt v majetku Vodárenské společnosti Táborsko – areálová čistírna odpadních vod Tábor prošla významnou intenzifikací. Čistírna čistí odpadní vody od zhruba 70% obyvatel Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí. Denně jí podle vodohospodářů proteče průměrně okolo osmi tisíc kubíků odpadních vod a vyprodukuje 25 tun odvodněného čistírenského kalu. – to se mi nezdá. Je to fakt denně tolik kalu?

„Kalová koncovka, a s ní spojený proces odkalení odpadních vod, vyhnívání, stabilizace a následné odvodnění bylo v posledním období stále obtížnější. Důvodem bylo především postupné technické opotřebení některých technologických částí a také nárůst likvidovaného znečištění odpadních vod způsobeného odklonem části odpadních vod z čistírny odpadních vod Klokoty a intenzifikací výroby některých průmyslových podniků. Z tohoto důvodu proběhla v období 2015–2020 postupná intenzifikace kalového hospodářství a úpravy technologického vystrojení čistírny. Akce byla rozdělena do tří etap,“ vysvětlili vodohospodáři.

Vodárenská společnost Táborsko je vlastníkem vodohospodářského majetku ve městech Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí včetně příměstských částí. Hlavní příjem společnosti tvoří nájemné, které vyplácí provozovatel majetku jejímu vlastníkovi. Roční nájemné činí v roce 2020 více než 120 milionů. Z těchto příjmů zajišťuje VST provoz společnosti a financování infrastruktury ať už se jedná o větší rekonstrukce, či nové investice.

Scroll to Top