Valašské Meziříčí o opatřeních v souvislosti s havárií na Bečvě

blank

Ve čtvrtek 28. ledna se zastupitelé města Valašské Meziříčí opět zabývali kauzou Bečva a pomocí rybářům s obnovou řeky. Zároveň vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce k odvolání Erika Geusse z funkce ředitele České inspekce životního prostředí.

„Poslední čtyři měsíce pracujeme na přijetí nezbytných kroků. Tím klíčovým bude v řádu měsíců zřízení kontinuálního monitoringu kvality vody v Bečvě na katastru Lhotky nad Bečvou. V souvislosti s umístěním monitorovací stanice spolupracujeme s Výzkumným ústavem vodohospodářským. V představenstvu společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín připravujeme záměr modernizace tamní laboratoře. Cílem je rychlejší zpracování širší škály rozborů a zřízení hotovostní služby,“ řekl starosta města Robert Stržínek.

Podle něj se vytipovalo šest výpustí, které mohou být považovány za rizikové, a zjišťuje se, kdo je na ně napojen a jaká má povolení. „Nadále vyvíjíme tlak na změnu legislativy zejména v oblasti vodního zákona a mimo jiné komunikujeme s ombudsmanem. V kontaktu jsme také s Krajským úřadem Zlínského kraje, po němž požadujeme, aby prováděl pravidelné kontroly, které má ve své gesci a budeme tlačit na zpřísnění limitů pro vypouštění nebezpečných látek nejen do vody, ale také do ovzduší,“ sdělil dále Stržínek.

Starosta se vyjádřil také k údajnému neinformování ze strany města. „Registrujeme řadu dotazů ze strany občanů i médií. V prosinci jsem policii požádal o souhlas se zveřejněním výsledků rozboru vzorků, které pro nás analyzovala laboratoř společnosti VaK Vsetín. Souhlasné stanovisko jsem dosud neobdržel. Uvést mohu pouze to, že všechny vzorky, které pro náš odbor životního prostředí odebrali v inkriminované dny hasiči, jsme nechali analyzovat v laboratoři VaK Vsetín a výsledky následně předali Policii ČR a České inspekci životního prostředí. Průběh ani rychlost vyšetřování však nijak ovlivnit nemůžeme,“ doplnil Stržínek.

Foto: Karolína Poláčková, Deník N 
Scroll to Top