Koordinovaný vývoz žump a septiků SmVaK Ostrava

blank

Po úspěšném jarním i loňském podzimním kole startuje na začátku listopadu v Moravskoslezském kraji další kolo koordinovaných vývozů žump a septiků z domácností, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Informoval o tom mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Společnost rozdělila vývoz do dvanácti tras, na které budou ve vybraných dnech přiděleny kanalizační vozy zajišťující vývozy žump a septiků. Podle vodohospodářů je možné využít takzvané sdílené vývozy, a ušetřit tak peníze. Akce bude zahájena 4. listopadu na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku a poslední trasa přijde na řadu 19. listopadu v části Karvinska. SmVaK Ostrava upozornily, že odpadní vody z domácností, které nejsou napojeny na kanalizaci pro veřejnou potřebu, je nezbytné likvidovat odpovědně k životnímu prostředí a také s dodržením všech pravidel, která udává přísná legislativa.

„První koordinovanou akcí jsme před rokem reagovali na naši diskuzi se zástupci měst a obcí, z níž vyplynulo, že vlastníci nemovitostí nenapojených na kanalizaci pro veřejnou potřebu, si často nevědí rady s tím, jak správně a legálně odpadní vody likvidovat. Od té doby proběhla úspěšně dvě kola a zaznamenali jsme pozitivní reakce ze strany lidí v regionu i zástupců municipalit. Proto jsme se rozhodli v akci pokračovat a rozčlenili jsme region do logických tras, podle nichž bude ve vybrané dny připraveni reagovat na požadavky místních,“ řekl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Systém navíc vodohospodáři připravili tak, že v případě, kdy se lidé – například sousedé – v některé z obcí domluví, že mají o vývoz žump nebo septiků zájem, ušetří za dopravu, jejíž náklady budou navzájem sdíleny. SmVaK Ostrava chce mít dlouhodobě připravený systém, jak lidem pohodlně a za odpovídající cenu pomoci v případě, že jejich nemovitosti nejsou napojeny na kanalizaci.

Legislativní rámec akce vysvětlil ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka. „Za standardní povolené zneškodňování odpadních vod je považováno napojení nemovitosti prostřednictvím kanalizační přípojky do kanalizace pro veřejnou potřebu, která může být splašková (splaškové odpadní vody) nebo jednotná (splaškové odpadní vody a dešťové odpadní vody),“ řekl Tlolka. Druhým povoleným způsobem likvidace odpadní vody je využití k tomu určeného vodního díla, což se v daném kontextu týká zejména domovních čistíren odpadních vod.

„Majitelé nemovitostí jsou v tomto případě povinni zabezpečit zneškodnění těchto vod tak, aby nebyla ohrožena kvalita povrchových a podzemních vod. To znamená, že jímka musí být vodotěsná. Na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí navíc musí vlastník nemovitosti doložit způsob zneškodnění těchto odpadních vod,“ doplnil Tlolka.

Scroll to Top