Moravská vodárenská loni provedla rozbory z 1071 studní

blank

Za loňský rok provedly laboratoře Moravské vodárenské rozbory vody z 1071 domovních studní, přičemž 81 % z celkového počtu nevyhovovalo požadavkům příslušné vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Nejčastěji byly překročeny limity mikrobiologických ukazatelů, z chemických ukazatelů nebyly dodrženy limity pro mangan, dusičnany a železo.

Kvalita vody se ve studních mění i v závislosti na klimatických faktorech. Při tání sněhu či povodních nebo suchu je proto nutné zkontrolovat, jakou vodu z nich pijeme. Odpovědná péče může předejít zdravotním komplikacím z nežádoucích látek, které v ní mohou být přítomny. Na studních je závislých zhruba 10 % obyvatel České republiky.

Například podle vedoucí laboratoří VodoTech působící v Moravskoslezském kraji Pavly Veselé argument uživatelů, že není potřeba vodu ze zdroje testovat, protože dlouhodobé užívání se obešlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, a voda má navíc vynikající chuťové vlastnosti, neobstojí. Především děti a citlivější osoby mohou být postiženy střevními či zažívacími problémy v případě výskytu bakterií fekálního původu.

Při vypití vody kontaminované bakterií Escherichia coli, mohou nastat zdravotní komplikace. A tato rizika jsou podle Veselé vyšší především v obdobích, kdy do studny přitéká více vody z okolí. Tedy právě v obdobích blížícího se jara, nebo vydatných přívalových srážek.

Scroll to Top