ČHMÚ: Prázdniny přinesly vláhu, ale se suchem se neloučíme

blank

V průběhu července 2020 převažovalo poněkud chladnější, a zejména vlhčí počasí. Z měření vyplývá, že byl červenec teplotně normální a zároveň druhý nejchladnější za posledních deset let. Oproti rokům 2015, 2018 a 2019 byl výrazně odlišný, také co se do počtu tropických dnů týče. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Srážkově se jednalo o podnormální měsíc. Co však pomohlo přírodě a udržení vláhy v půdě, byly především teploty. Nedocházelo k tak mohutnému výparu a půdní sucho se vyskytovalo na malé části území. Oblastem středních a severních Čech (Ústecko, Litoměřicko a Lounsko), spolu s částí jižní Moravy, se dostalo minimálně srážek, deficit půdní vláhy narůstal a zemědělské sucho se podle ČHMÚ prohlubovalo.

Ve východní a jihozápadní části země se objevilo na přelomu července a srpna velké množství srážek. Část území trpěla vyššími teplotami a rozšiřujícím se půdním suchem a část podmáčenou půdou. Srpen pak byl teplotně nadnormální a stal se šestým nejteplejším od roku 1961, zároveň byl i srážkově nadnormální, i přesto se zemědělské sucho rozšířilo během srpna na větší část území.

Byla totiž místa, kde napadlo okolo 130 milimetrů srážek (Moravskoslezský kraj) a musely být odloženy žně. Zemědělská technika se propadala a práce na polích musely být zastaveny. Obdobně deštivo bylo také na Vysočině, v Pardubickém, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji (přes 120 milimetrů měsíčního úhrnu).

Scroll to Top