BVK: Opravy a údržba za 270 milionů

blank

Z výroční zprávy vyplývá, že čistý obrat  Brněnských vodáren a kanalizací v roce 2019 meziročně vzrostl na 1,98 miliardy z 1,90 miliardy. Zisk po zdanění dosáhl 91,45 milionu korun.

V roce 2020 bude od BVK městu Brno zaplaceno na nájemném 730 milionů a 140 milionů Vírskému oblastnímu vodovodu, sdružení měst, obcí a svazků obcí. Obyvatelé Brna zaplatili v prvních čtyřech měsících roku 2020 za metr krychlový vody 84,30 koruny. To je o 4,77 korun více než doposud. Cena za výrobu a dodávku 1 litru pitné vody včetně následného odkanalizování a vyčištění vyprodukované vody odpadní činí zhruba 8 haléřů. Od května vodné a stočné v důsledku snížení odváděné sazby DPH kleslo, a to na 80,63 koruny za kubík.

Za zdražením vody podle vodohospodářů stojí změna strategie výroby. „Cílem této strategie je umožnit stabilizaci hladin podzemních vod v prameništi Březová nad Svitavou snížené v důsledku nízkých srážek v posledních letech. Z tohoto důvodu bude v roce 2020 více využíván zdroj povrchové vody z nádrže Vír upravované v úpravně vody Švařec. Nákup základní suroviny – surové vody – se tímto zvyšuje kvůli rozdílům v ceně jednotlivých zdrojů,“ uvedla vedoucí oddělení veřejných vztahů společnosti Renata Hermanová.

Vodárny potřebují zvyšovat objem prostředků k investicím do infrastruktury. „Díky vynakládaným prostředkům do oprav, údržby a obnovy infrastruktury, systematické péči o ni a úspěšným identifikováním skrytých poruch, dochází k poklesu počtu havárií. Tato péče se projevuje vynikajícími výsledky v parametru ztrát vody v síti,“ doplnila Hermanová.

Scroll to Top