Hydrologická situace v povodí Odry

blank

Letošní zima byla podle vodohospodářů z Povodí Odry extrémně chudá na sněhové zásoby a v kombinaci s hlubokým nedostatkem srážek v dubnu to znamenalo prudký nástup krajinného sucha a počínající hydrologické sucho. Bilančně se podle nich situace významně změnila během května, kdy v Jeseníkách spadlo od 50 do 90 milimetrů a v Beskydech 150 – 260 milimetrů za měsíc.

„Květnové srážky znamenaly uklidnění a zlepšení hydrologické situace, zejména v Beskydech. Situace na vodních dílech je výborná. Všechny významné nádrže ve správě Povodí Odry jsou prakticky naplněny. Velkou výhodou našeho kraje jsou bohaté zásoby povrchových vod v údolních nádržích, které spolupracují v rámci Vodohospodářské soustavy povodí Odry s podporou Ostravského oblastního vodovodu,“ zdůraznilo Povodí Odry.

Systém Ostravského oblastního vodovodu se dělí na dvě části: Kružberský skupinový vodovod a Beskydský skupinový vodovod. Má 113 vodojemů s kapacitou téměř 303 tisíc kubíků pitné vody a centrální úpravny jsou vzájemně propojeny systémem kapacitních přivaděčů s velkokapacitními vodojemy. To vodohospodářům umožňuje v případě potřeby do značné míry eliminovat problémy s kapacitou některého ze zdrojů a zajistit vysokou spolehlivost a plynulost dodávek.

Podle technického ředitele Břetislava Turečka měla severozápadní část povodí Odry, kterou reprezentují Rychlebské hory a hlavně Hrubý s Nízkým Jeseníkem, na konci května průměrné průtoky a hydrologická situace v tocích byla dobrá. „Jihovýchodní část povodí, pod kterou si můžeme představit Moravskoslezské a Slezské Beskydy měla na konci května průtoky v tocích nadprůměrné a hydrologická situace se zde velmi zlepšila. Průměrná je hydrologická situace na hlavním toku – Odře, pramenící v Oderských vrších, která je přirozeným předělem mezi oběma částmi povodí Odry,“ vysvětlil Tureček.

Scroll to Top