MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ k napouštění bazénů

blank

Vyšší teploty lákají ke svlažení ve vodě. Koupání ve vlastních bazénech je příjemné a pohodlné. Jak radí s napouštěním bazénů zástupci z řad vodohospodářů? O to se zajímal portál Komunální ekologie. Redakce vodarenstvi.cz se zaměřila na reakci Markéty Bártové z MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ.

„Zda napustit soukromý bazén, či ne v období velkého sucha si musí každý majitel rozhodnout sám na vlastní zodpovědnost. Záleží totiž také na tom, jestli napouští z vlastního zdroje vody nebo z veřejného vodovodu. Pokud zamýšlí napustit si bazén z veřejného vodovodu, měl by dodržet zásady správného napouštění,“ sdělila Komunální ekologii Bártová.

Napouštění větších bazénů nad 20 kubíků vody z vodovodní přípojky je podle Bártové nutné předem oznámit na dispečinku společnosti, prostřednictvím zákaznických linek 840 668 668 a 601 276 276. „Napouštění by mělo probíhat pomalu a nejlépe mimo špičku, třeba v noci. Při rychlém a prudkém napouštění bazénů dochází k nárazovým změnám hydraulických poměrů ve vodovodní síti. To způsobuje uvolňování usazenin z vnitřních stěn vodovodního potrubí a dochází k zakalení vody. Vodovodní kohoutky je dobré otevřít pouze „napůl“.  Kromě zakalení vody, může dojít i k poklesu tlaku v síti, a tyto problémy se mohou současně projevit i u jiných odběratelů. Majitel bazénu si tak silným proudem vody může nejen napustit zakalenou vodu přímo do bazénu, ale navíc může způsobit zakalení vody i svým sousedům,“ řekla dále Bártová.

V případě nedostatku vody však může podle Bártové provozovatel veřejného vodovodu požádat vodoprávní úřad o dočasné omezení užívání pitné vody z veřejného vodovodu. „Následně by obce, kterých by se toto opatření týkalo, musely vydat opatření obecné povahy, kterým by dočasně omezily užívání pitné vody z veřejného vodovodu. Z veřejného vodovodu je většinou zakázáno napouštění bazénů, zalévání zahrad nebo umývání aut,“ doplnila Bártová.

Scroll to Top