Dotace na havarijní stavy v Plzeňském kraji

blank

Rada Plzeňského kraje odsouhlasila poskytnutí finanční dotace 81 obcím na odstraňování havarijních stavů v souhrnné výši 27 milionů korun. Informoval o tom deník Právo.

Podle náměstka hejtmana pro místní rozvoj Ivo Grünera (ČSSD) budou peníze z dotace použity například a rekonstrukci výtlačného řadu a akumulačních nádrží v Hoře Svatého Václava, opravu opěrné zdi v Klenčí pod Čerchovem, nutné opravy vodovodu v Běšinech nebo v Roupově, opravu rozhledny Dlažov nebo opravu havarijní zdi pod kostelem Panny Marie Bolestné v Hamrech, píše deník Právo.

„Dojde také na řešení havarijního stavu kotelny Základní školy Hrádek u Sušice, opravu sprch a sociálního zařízení v šatnách na zimním stadionu v Klatovech, k odstranění havarijního stavu kanalizace v ulici U Sokolovny ve Strážově, rekonstrukci budovy tělocvičny ZŠ Kaznějov, opravu čističky odpadních vod v Újezdu u Svatého Kříže nebo na opravu hřbitovní zdi v Kladrubech,“ doplnil Grüner.

Kraj rozdělil obcím téměř 70 milionů korun

Rada loni schválila rozdělení 69 300 000 korun v Dotačním programu vodohospodářské infrastruktury 2019. Částka byla rozdělena mezi 24 žadatelů. Hejtmanství chce také zlepšit kvalitu vody v nádrži Hracholusky. Od jara 2018 disponuje studií, která popisuje, co zhoršuje její parametry a jak situaci zlepšit. Její zpracovatelé představili víc než 173 opatření, které by si vyžádaly miliardu korun.

Podle výsledků studie by se měly nově vzniklé čistírny odpadních vod měst a obcí na přítocích do přehrady modernizovat nebo doplnit o zařízení, která by odstraňovala fosfor z vody. „Ročně do nádrže přitéká ve vodách mezi 17 a 20 tunami fosforu. Naším úkolem je snížit jeho množství k úrovni, jaká je ve vodě přirozená,“ řekl jeden ze zpracovatelů studie Lukáš Vlček. Studie také odhalila, že nejvíce fosforu dokáží zadržet Kosový a Úterský potok.

Lepší monitoring pitné vody

S podnětem výrazněji sledovat kvalitu pitné vody na Plzeňsku přišla na jaře 2018 TOP 09. V přepočtu na sto tisíc obyvatel drží kraj nelichotivý primát v podobě výskytu rakoviny ledvin či slinivky břišní. Jestli na to má vliv kvalita pitné vody, není prokazatelně doloženo. Podle neonatologa Jiřího Dorta jde o zásadní problém, který zůstává stále skryt veřejnému povědomí. TOP 09 usiluje o to, aby byly některé látky více zohledněny v testech kvality vody.

Scroll to Top