V řekách v Moravskoslezském kraji je málo vody

blank

I přes vyšší srážky v posledních dnech je voda v tocích stále jen na 15 až 55 procentech dlouhodobých měsíčních průtokových průměrů. Nejhorší situace je v povodí Olše a na menších tocích na Opavsku. V přehradách je vody dostatek, málo je však podzemní vody. Problémy mohou mít podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové lidé, kteří nejsou napojení na veřejné vodovody, případně centrální zdroje vody. 

„S ohledem právě na silně podprůměrné sněhové úhrny letošní zimy a velmi malé dešťové srážky lze očekávat problémy zejména na Hlučínsku a Opavsku. Ojediněle také v jiných okrajových lokalitách Povodí Odry,“ upřesnila mluvčí. Zhruba 80 procent území Česka je zasaženo zemědělským suchem. Dvěma nejhoršími stupni zemědělského sucha trpí pětina území.

Lidé se o pitnou vodu bát nemusí

„Lidé, kteří v našem regionu odebírají pitnou vodu pocházející z nádrží v Beskydech a podhůří Jeseníků, kterou následně upravujeme v našich úpravnách vody v Podhradí, Nové Vsi u Frýdlantu a Vyšních Lhotách, se obávat nemusí. A těch je zhruba jeden milion. Všechny nádrže mají v tomto ohledu naplněnou kapacitu, která by čistě matematicky stačila na tříletou spotřebu pitné vody v kraji. I kdyby vůbec nezapršelo. Když sečtete, kolik vody je v současnosti v Morávce, Šancích, Kružberku a Slezské Hartě, dostaneme se k číslu 250 milionů kubíků vody. To je impozantní zásoba,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Moravskoslezský deník generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Málo sněhu

Podle něj se však mohou problémy objevit v menších lokalitách, které na centrální systém napojeny nejsou a využívají například místní zdroje podzemní vody. „V zimě bylo sněhu pomálu, a právě tyto zdroje nemusí být v důsledku toho dostatečně doplněny. Většinou jde o podhorské a odlehlé lokality, kde vodovod provozuje obec. V případě našich lokálních zdrojů, kterými zásobujeme zhruba čtyři procenta lidí, nás upřímně řečeno nejvíc trápí důsledky kůrovcové kalamity v Beskydech. Vytěžená lesní plocha nedokáže vodu zadržovat, ta po deštích rychle odtéká pryč a nedokáže se vsáknout. Takže v suchých obdobích je zde vody málo, v případě prudkých dešťů naopak voda odtéká velmi rychle pryč. Nevsakuje se, ale zakalená směřuje rychle z hor do údolí. To je pro naše technologie v úpravnách vod velice náročné,“ doplnil Pšenička.

Scroll to Top