Ministři se seznámili se situací u dolu Turów

blank

Vláda Andreje Babiše se na schůzi v pondělí 3. února zabývala také aktuální situací ohledně dopadů plánovaného rozšíření dolu Turów na českém území. Sporné rozšíření hnědouhelného dolu nedaleko polsko-českých hranic vláda dlouhodobě řeší ve spolupráci s dotčenými obcemi a Libereckým krajem. V průběhu roku 2019 rovněž proběhlo monitorování povrchových a podzemních vod v česko-polské monitorovací síti podzemních vod.

Ministerstvo životního prostředí ČR vydalo již v listopadu ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko k záměru Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów. Hejtmanství se už ve věci odvolalo k Evropské komisi. Důl by se totiž měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní terénu, spodní část takzvané dobývky by měla být 30 metrů pod hladinou moře.

Pro letošní rok tak ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Českou geologickou službou připravilo například doplnění a zprovoznění monitorovací sítě podzemních vod, monitoring podzemních a povrchových vod či zpracování transientního modelu proudění podzemní vody v příhraniční oblasti včetně vymezení lokalit potenciálních a náhradních zdrojů podzemní vody v oblasti Frýdlantského výběžku.

Ministerstvo zemědělství  vytvořilo nový dotační podprogram Podpora projektové a inženýrské přípravy navržených opatření k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby dolu Turów na české území, v němž bude k dispozici 60 milionů korun.

Polská strana již otevřela cestu k plánovanému rozšíření dolu. V lednu vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany.

„Vydali dvě stanoviska. Tím druhým řekli, že to stanovisko je okamžitě vykonatelné. To znamená, že my se sice můžeme odvolat, ale předpokládám, že okamžitá vykonatelnost znamená, že pokračují přípravy k zahájení těžby a k získání potřebné těžební licence,” sdělil hejtman Martin Půta. Jaké jsou teď další možnosti kraje? „My teď máme dva týdny od zveřejnění na úřední desce, abychom se proti tomu odvolali,” dodal Půta. Podle něj jsou události z posledních dnů důkazem, že pro Poláky je výroba elektřiny z uhlí v Turówě klíčová.

Scroll to Top