Úložiště Richard slaví 55 let, jaký má vliv na životní prostředí?

blank

Úložiště leží nedaleko Litoměřic a nachází se v jedné části podzemního komplexu bývalého vápencového dolu. Od roku 1964 se zde ukládají institucionální odpady.

Odpady vznikají ve zdravotnictví, průmyslu, zemědělství či výzkumu. Jde například o vyřazené radioaktivní zářiče jako požární hlásiče či hladinoměry, ale dále také o kontaminovanou suť, plasty a papír. Co řekl o vlivu úložiště pro magazín Energetika ředitel Jan Prachař?

„Ve všech svých činnostech klade SÚRAO důraz na bezpečnost. Stejně tomu je i v případě Richarda, který ve svém oboru naprosto vyhovuje přísným mezinárodním standardům. K prokázání bezpečnosti úložiště a ochraně zaměstnanců je vyvinutý sofistikovaný systém monitorování. Například v případě osob se sleduje vnitřní a vnější ozáření, přičemž roční obdržené dávky pracovníků jsou hluboko pod povolenými limity. Na pracovišti jsou pravidelně prováděny i odběry vzorků důlních vod, které akreditovaná laboratoř následně analyzuje. Odebírají se stěry z podlah, sledují se pracovní pomůcky i dopravní prostředky. Pozornost se zaměřuje také na okolí. Vzorky jsou odebírány například v litoměřické čistírně odpadních vod, v Labi nebo z bezmála dvou desítek zdrojů podzemních vod,“ vysvětlil Prachař.

Součástí úložiště Richard je rovněž certifikovaná zkušebna obalových souborů a radioaktivních látek zvláštní formy. Jde o jedinou takovou zkušebnu v České republice.

Scroll to Top