Monitoring znečištění důlních vod

blank

Čeští i polští experti začali zkoumat míru znečištění důlních vod. Odborníci se zaměřují hlavně na to, jak mohou ovlivnit kvalitu vod v řekách, kam se vypouštějí. Expertní tým pod vedením Václava Dombeka z Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava odebral první vzorky z Odry, Ostravice a Olše a zjišťuje, jak jsou vody kontaminovány nejen rizikovými kovy, ale i radioaktivními látkami.

„Zkoumáme izotopy radia, radonu a následně potom produkty jejich rozpadu, olovo, izotopy polonia a podobně. Tyto látky samozřejmě mohou ovlivňovat poměrně výrazně kvalitu povrchových vod, které mohou být využívány v řadě případů i jako zdroje pitné vody,“ sdělil Dombek. Díky výsledkům zkoumání může být doporučena i úprava legislativy. Projekt podpořený Evropskou unii potrvá do jara 2021.

Průmysl je nejvýznamnějším odběratelem vody z povrchových zdrojů v České republice – jde zhruba o 70 %. Největším odběratelem je energetika, následuje zásobování obyvatel pitnou vodou. Pozitivem je, že průmyslové podniky dlouhodobě realizují řadu opatření, jejichž cílem je snižování spotřeby vody z ekonomických důvodů i z hlediska snížení dopadů na životní prostředí.

Výsledek obrázku pro důlni vody

Scroll to Top