Voda mizí i na Kroměřížsku

blank

V Sovadině jsou lidé od jara závislí na vodě z cisteren. V místních studnách sice bývalo vody až po okraj, ale to už je minulostí. Dnes nestačí ani na splachování.

„Mívali jsme ve studni přes metr a půl vody a teď je tam jenom 40 centimetrů. To nám nestačí ani na splachování záchodu,“ komentuje situaci v osadě Klára Baďurová. Podle ní jsou lidé ze Sovadiny skutečně závislí na dovozech vody v cisternách. Příští rok by zde chtěla Bystřice pod Hostýnem vybudovat kanalizaci. Do akce se město pustí i v případě, že na ni nezíská dotaci. Vodu do Sovadiny chce Bystřice táhnout ze tři kilometry vzdálených Blazic.

Zlínskému kraji by v oblasti vodních zdrojů měla významně pomoci přehrada Vlachovice. Hejtmanstvím je vybudování vodního díla vnímáno jako strategická zásobárna vody do budoucna. Naposled se na jednání, které v říjnu inicioval náměstek hejtmana Josef Zicha, za účasti zástupců Povodí Moravy probíraly stav infrastruktury vodovodů v kraji, další možné propojení nádrží i schválená opatření za přibližně 870 milionů korun související s vlachovickou přehradou. Stavbu navrhlo Povodí Moravy, které je zároveň investorem.

„Plánované vodní dílo Vlachovice je potřeba chápat nejen jako samotnou nádrž, ale jako komplexní soubor dalších staveb a opatření, které společně pomohou zajistit hlavní účel nádrže, jež má sloužit zejména jako zásobárna vody pro vodárenské účely, ale také pro potřeby zemědělství a průmyslu či jako ochrana před povodněmi. Pevně věřím, že vodní dílo Vlachovice bude vzorovým příkladem toho, jak se dá skloubit výstavba vodárenské nádrže se zájmy životního prostředí a také se zájmy obyvatel okolních obcí,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Scroll to Top