Ráznější postup u dolu Turów?

blank

Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v povrchovém hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Upozornil na to portál oenergetice.cz.

Výbor projednal petici obyvatel Libereckého kraje, podle níž těžba připravuje lidi z nedalekých obcí o pitnou vodu. Většina zákonodárců se v diskusi shodla na tom, že Brusel by měl s Polskem zahájit řízení pro porušení práva Evropské unie, proti se postavili polští vládní europoslanci. „Je to evidentní útok na práva obyvatel. Je velmi důležité, aby komise jednala rychle,“ prohlásila španělská místopředsedkyně výboru ze socialistické frakce Cristina Maestreová Martínová.

Prodloužením těžby v dole Turów přichází česká strana prokazatelně o vodu. Polsko s českou stranou téměř nekomunikuje. V Polsku naopak sbírají podpisy pod petici, v níž kritizují kroky české strany žádající zastavení těžby v dole. Odvolávají se na to, že by jeho uzavřením přišly o práci tisíce lidí. Petici chtějí předat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Petice koluje mezi obyvateli okresů Zgorzelec, Bolesławiec a Lubań. Petiční archy lze podepsat na radnicích, v kostelech, podpisy na ulicích sbírají i skauti.

„Uzavřením komplexu Turów by nastala sociální katastrofa. Nezaměstnanost by v regionu stoupla nad 15 000 osob profesně spojených s dolem nebo elektrárnou. Když v to započítáme i rodiny těchto zaměstnanců, bylo by ohroženo kolem 60 000 osob. To nelze dopustit. Přechod na jiné energetické zdroje se musí provádět jak s úctou k životnímu prostředí, tak s úctou k lidem a jejich pracovním místům,“ citoval deník MF Dnes polskou europoslankyni Annu Zalewskou.

Elektřina vyrobená v Turówu představuje osm procent energie vyrobené v Polsku. V přepočtu jde o tři miliony domácností. „Splňujeme unijní směrnice o ochraně životního prostředí, uzpůsobujeme naše elektrárny a doly stále přísnějším normám, podnikáme na základě legálně udělené licence a veškeré naše aktivity jsou zákonné. Zrušení těžby uhlí není možné z technických, ekonomických ani sociálních důvodů. Navíc požadavek české strany na zrušení licence s cílem uzavřít Turów do deseti let je neopodstatněný. Zvlášť, když v našem sousedství, tedy v Česku a hlavně v Německu, jsou v provozu podstatně rozsáhlejší doly hnědého uhlí,“ sdělil Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGE.

Scroll to Top