Adrenalinové putování kaňonem Moravice. Jen pro zdatné turisty!

Naše minulé květnové putování podél toku řeky Moravice vedlo od nádrže Kružberk po proudu až do osady Zálužné. Více si o něm je zde.
Tentokrát jsme se vypravili do vítkovské části Podhradí, jejíž dominantou je kromě zříceniny Vikštejna nad kaňonem řeky také největší úpravna pitné vody v moravskoslezském regionu, kterou provozuje společnost SmVaK Ostrava. Ostatně v době svého budování (50. a 60. léta minulého století) šlo o vůbec největší úpravárenský proces svého druhu v tehdejším socialistickém Československu.

Z Podhradí vede proti proudu řeky červená turistická trasa. Mineme malou vodní elektrárnu, během letní sezóny oblíbený autokemp a půjdeme v blízkosti řeky. Na protější straně toku se zvedá strmé údolí a četnými skalními útvary. To dotváří působivou atmosféru místa. U chatoviště pod skalou je přes řeku vybudovaná lávka, poblíž je brod.
Po několika stech metrech chůze získává údolí strmý charakter po obou stranách řeky, cestička je velice úzká a vede na příkrém svahu nad vodou. Při chůzi je třeba zvýšené opatrnosti. Zde také čeká na výletníky nejnáročnější místo trasy. Je potřeba překonat po úzké cestičce skalní útvary v místě bývalého břidlicového dolu u obce Lhotka. Po dešti, nebo v zimním období může být místo obtížně průchozí. Každopádně výhledy na řeku v údolí jsou v jarním období úžasné. Po překonání nebezpečného místa stezka vede blízko podél řeky, která vytváří úžasné scenérie.

Od dalšího břidlicového dolu vystoupáme po turistické značce nad údolí. Pod sebou budeme mít chatoviště, ale stezka již nebude nijak náročná. S červenou značkou se rozloučíme u mostu přes řeku v Zálužném. Zpět do Podhradí nás povede zelená stezka. Hned na začátku cesty za chatovištěm v Záležném projdeme posledním náročným místem putování. Přírodní rezervace Nové Těchanovice byla zřízena kvůli ochraně unikátní směsi teplomilných a horských prvků ve smíšeném lese na prudkém skalnatém svahu. Území je ponecháno přirozeného vývoji – ostatně je přístupné jen velmi obtížně – má tak charakter pralesa. Rezervací vede po skalách úzká stezka, při chůzi je nezbytná opatrnost, aby bylo eliminováno riziko pádu po prudkém svahu. Několik desítek metrů pod námi poklidně proudí Moravice.

Sejdeme k řece a budeme dál pokračovat po proudu. U dalšího z bývalých břidlicových lomů jsou vybudovány roztroušené chaty. Široké louky jsou vhodným místem pro odpočinek, řeka je tady dobře přístupná pro zájemce o osvěžení. Nad břidlicovým lomem vystoupáme opět nad údolí, budeme mít krásné výhledy na meandrující řeku v prudkém skalnatém údolí.
Značka nás přes chatoviště dovede k jezu v Podhradí – dalšímu z vyhledávaných míst pro koupání a výlety. Od vodní hladiny je krásný výhled na zmiňovanou úpravnu vody nad řekou. U jezu je lávka přes řeku, kterou se dá dojít zpět do Podhradí.

Foto: Marek Síbrt

 

Scroll to Top