Ke Strži u Moře Vysočiny

Rybník Velké Dářko ležící u obce Škrdlovice poblíž silnice spojující Žďár a Ždírec nad Sázavou bývá někdy nazýván Mořem Vysočiny. Ostatně o putování k němu a kolem něj jsme v minulosti psali zde.
Když se ale vydáte ze Škrdlovic opačným směrem k obci Světnov, narazíte na další zajímavé vodní dílo v podobě rybníka Strž, jehož hráz byla v letech 1952-1954 zvýšena a zmodernizována, čímž vznikla současná nádrž. Přítokem je Stržský potok.
Kromě nadlepšování průtoků v potoce a částečně protipovodňové ochraně je vodní plocha také oblíbeným místem pro rybáře, plavce a další rekreanty, kteří tráví volný čas rádi v blízkosti vodních ploch. U rybníka se nachází několik chatovišť.
Samotný půlkruhový přeliv obložený kamenem s blízkou lávkou je zajímavým technickým dílem. V jeho pilíři jsou dvě spodní výpusti. Nádrž má kapacitu takřka půl milionu metrů krychlových vody, zatopená plocha přesahuje 24 hektarů. Hráz se ode dna tyčí do výšky 5,5 metru, dlouhá je 240 metrů.
Když půjdete k hrázi Strže od hlavní silnice 37 u Stržanova, nezapomeňte se otočit. Za vámi se bude v malebné vysočinské krajině monumentálně tyčit Santiniho Zelená Hora. Pohled je to úchvatný.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top