Jihočeským rybářům chybí až polovina vody

Jihočeským rybářům schází v rybnících od 25 do 50 procent vody. Jelikož málo sněží, je nedostatek podzemní vody. Do některých rybníků navíc není možné nasadit nové ryby, problémy by mohly nastat při jarních výlovech. ČTK o tom informovali zástupci Rybářství Třeboň.

„Problém je, že když nebude voda, má to i zásadní vliv pro region: voda v rybnících plní i jiné než rybochovné funkce, má vliv na podzemní vody. Loni jsme ve Staňkovském rybníku zadržovali takové množství vody, se kterým jsme hospodařili i v povodí, dnes tam voda není. Rybníky, které jsou spojené Zlatou stokou, vodu mají, ale rybníky mimo povodí Zlaté stoky jako Dvořiště nebo rybníky na Táborsku, pociťují citelný nedostatek,“ uvedl ČTK předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Podle něj hospodaří firma s roční produkcí 3200 tun ve 450 rybnících o výměře 8000 hektarů.

Firmě Blatenská ryba pak schází 40 procent vody. „S vodou jsme na tom velice špatně, u některých rybníků nejsme ani na poloviční vodě. Největším dvěma, Velkorojický (61 hektarů) a Milavy (51,8 hektaru), schází na kubaturu třetina, metr na sloupec,“ řekl ČTK ředitel firmy Jiří Bláha. Společnost hospodaří na 1550 hektarech rybníků, roční produkce je 850 tun.

Problémy při jarních výlovech zřejmě čeká i Rybářství Nové Hrady. To se stará o 330 rybníků s rozlohou 1258 hektarů.

 

Scroll to Top