Klíny v Krušnohoří se bojí sucha a hledají nový zdroj vody

V obci na Litvínovsku žije 140 stálých obyvatel. Poslední dva roky se Klíny potýkají se suchem. Nedostatek vody trápí obyvatele také kvůli rostoucímu počtu turistů a chatařů. Informoval o tom portál idnes.cz.

„Budeme dělat posilovací vrt, který by se měl napojit na stávající vodojem, jenž zásobuje zhruba polovinu obce včetně několika chat a penzionů. Zároveň budeme hledat i další zdroj vody, na který bychom si nechali zpracovat projektovou dokumentaci a který bychom měli zatím v záloze,“ sdělila starostka horské obce Zděnka Němečková.

Podle ní je obecní prameniště zásobující vodojem v průběhu roku dostatečné, ale problémy se objevují, jakmile měsíc nezaprší a spotřeba stoupne i na dvojnásobek ročního průměru. Následně musí obec vodu nakupovat a také nechat zavážet od Severočeských vodovodů a kanalizací. Posilovací vrt, včetně studie, který by měl být hotový letos, vyjde obecní pokladnu zhruba na 400 tisíc.

„Finance jsou vyčíslené na třicetimetrový vrt. Na kolik však akce nakonec vyjde, bude záležet až na konečné jeho hloubce. Důležitá bude i kvalita vody a vydatnost zdroje. Pokud bychom vodu v místě vůbec nenašli, bylo by nutné hledat jinou lokalitu,“ dodala Němečková. S obdobným problémem jako Klíny bojují další desítky obcí v regionu.

Scroll to Top