Kvalitnější voda pro 5 tisíc lidí na Českobudějovicku

blank

Zhruba pěti tisícům obyvatel třinácti obcí, ležících v části historických Blat na Českobudějovicku, teče od začátku listopadu z kohoutků kvalitnější voda. Zasloužila se o to dokončená oprava posledních 2,3 kilometrů řadu mezi Zahájím a Olešníkem. Při ní totiž Jihočeský vodárenský svaz za 14,7 milionů korun nahradil problémové ocelové potrubí novým z kvalitního plastu. Práce trvaly šest měsíců.

Ačkoliv podle vodohospodářů z JVS z úpravny vody Plav odtéká voda ve špičkové kvalitě, vyhovující všem hygienickým nárokům, dálková doprava v podzemních sítích ji může ovlivnit. Když se voda zdrží v ocelovém a nechráněném potrubí delší dobu, může dojít k druhotnému zaželeznění.

„Zvýšená koncentrace železa pak zhoršuje chuťové vlastnosti vody a způsobuje zakalení. A právě tento letitý problém se na Olešnicku podařilo odstranit,“ řekl František Rytíř, provozní náměstek ředitele JVS. V roce 2018 investoval svaz do infrastruktury 120 milionů korun. O dva roky předtím zhruba o 20 milionů méně. Svaz je sdružením 257 měst a obcí, pro které zajišťuje správu a provozování majetku. Soustava měří 533 kilometrů a zásobuje přes 380 tisíc obyvatel Jihočeského kraje.

Scroll to Top