Zaorálek podpořil nesouhlasné stanovisko ČR k Turówu

Bývalý ministr zahraničních věcí a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek podpořil nesouhlasné stanovisko ČR k rozšiřování těžby hnědouhelného dolu Turów. Záležitost by se podle něj měla řešit v Evropské komisi. Informovaly o tom Lidové noviny.

„Je podle mě znepokojivé, že polská strana úplně nedodržuje povinnosti vůči České republice. Mám na mysli třeba to, když se dělalo posouzení vlivů na životní prostředí, ani nepočkali na stanovisko Česka,“ řekl Zaorálek. S rozšiřováním těžby nesouhlasí ani Liberecký kraj. „Za kraj jsme připraveni podat žalobu na způsob vydání územního plánu města Bogatynie. S ministerstvem i naší advokátní kanceláří prověřujeme další možnosti, jak se rozšíření dolu bránit. Ale mohu slíbit, že všech právních možností, které budeme mít k dispozici, využijeme,“ uvedl v listopadu hejtman Martin Půta.

Důl by se totiž měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní terénu, dolní část takzvané dobývky by měla být až 30 metrů pod hladinou moře. Kraj je skeptický k polskému ujišťování, že rozšíření nebude mít negativní dopad na hluk, prašnost a kvalitu vody na české straně. Na německé straně se zase obávají, že se budou propadat mosty, cesty a praskat domy. Polská strana přiznala možný dopad v podobě úbytku podzemní vody směrem k osadě Uhelná.

Podle kraje jsou také špatně vyhodnoceny připomínky k vlivům na kvalitu ovzduší, hlukové zátěži obyvatel či možným škodám na budovách důsledkem sedání hornin, ale i požadavek na nastavení kompenzačních opatření. K poklesu stavu vody na českém území došlo už v 80. letech. Hejtmanství také vede odbornou pracovní skupinu ke zlepšení vláhových poměrů na Frýdlantsku. Kraj nechal zpracovat studie opatření na podporu hydrologických funkcí krajiny v povodí Václavického potoka, který je ohrožen ztrátou vodnatosti v důsledku rozšíření dolu Turów, a na zemědělských pozemcích na Frýdlantsku.

Scroll to Top