Na Českolipsku lidé nesmí odebírat vodu z 25 toků

Česká Lípa kvůli suchu zakázala odběr vody z 25 toků v regionu. Situaci sice zlepšily květnové deště, ale v současnosti bylo nutné k omezení opět po roce přistoupit. Informovala o tom mluvčí městského úřadu Kristýna Kňákal Brožová.

„Zákaz odběru povrchových vod platí až do 30. září, pokud bude díky zlepšení klimatických podmínek možné ho odvolat dříve, tak to uděláme. Do té doby ale žádáme všechny občany, aby zákaz respektovali,“ uvedla mluvčí.

Obyvatelé Českolipska nesmí odebírat vodu z řek a potoků na zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo na zavlažování sportovišť. Kromě České Lípy a Nového Boru to platí například pro Doksy, Zákupy, Mimoň nebo Stráž pod Ralskem.

„Pokud by se sucho dál zhoršovalo, dojde k vážnému kyslíkovému deficitu a následně k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů. Toto opatření by mělo pomoci tomuto stavu předejít,“ uvedla dále Kňákal Brožová. Například v Ploučnici jsou ve Stružnici sotva dva centimetry vody, v České Lípě má řeka 15 centimetrů vody. Téměř na suchu je například Bobří potok. Devět centimetrů vody má Bystrá.

Minimum vody je také v korytě Lužické Nisy v Hrádku nad Nisou, čtyři centimetry vody má Jeřice v Mníšku, pět centimetrů vody je v Jizeře v Jablonci nad Jizerou.

Scroll to Top