ČHMÚ k problematice 5G sítí

Podle některých odborníků na počasí mohou mít meteorologické radary a družice už brzy problémy rozpoznat bouřkové mraky. Důvodem je síť 5G, kterou plánují státy po celém světě během nejbližších let budovat.

Vědecký magazín Nature uvedl, že se v současnosti meteorologové obávají, že vybudování páté generace bezdrátových mobilních systémů by mohlo narušovat sběr dat, který provádí meteorologické družice. „Jedná se o reálný problém – skutečně sítě 5G budou využívat i frekvence, které jsou využívány meteorologickými družicemi, jak současnými, tak budoucími,“ vysvětlil například pro Aktuálně.cz Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle mluvčího ISP Alliance Rostislava Kocmana, která je volným sdružením českých lokálních telekomunikačních operátorů, k problémům nedojde, pokud budou všechny zainteresované úřady plnit své povinnosti. „Jde o to, že meteorologické radary používají volná frekvenční pásma, aby zjistily bouřkový mrak. Do současnosti jsou ty frekvence pro 5G volné, takže je možné, že je využívají meteorologické radary,“ sdělil Kocman.

Vyjádření k problematice zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Více zde.

Scroll to Top