Vysychajícím parkům v Plzni pomohou nové vrty

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Deště v posledních letech nestačí. V Borském parku zatím probíhají testy, které mají prozradit, jestli odběr vody v tomto místě nebude mít negativní vliv na okolí. Informoval o tom portál idnes.cz.

„Ověřuje se, jakou bude mít vydatnost nebo zda například nestáhne vodu jiným odběratelům. Pokud všechno dobře dopadne, získáme povolení a budeme ho moci využívat k zalévání pobytových trávníků v Borském parku. Přestali bychom využívat vodu z vodovodu,“ řekla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Podle ní by měl vrt povolení získat. V případě vydatnosti bude časem možné na dosavadní systém napojit i zavlažování dalších partií parku. Využití dešťové vody areálu věznice nebo spolupráce s majiteli budov poblíž parku bylo nakonec zamítnuto.

Správa veřejného statku nechala další vrt udělat v Lochotínském parku. „Vrt je ve spodní části. Už tam proběhly čerpací zkoušky. Připravený je projekt, který zahrnuje rozvod vody k pobytovým trávníkům a počítá i se závlahou stromů,“ konstatovala Hrdličková. Podle náměstka primátora pro životní prostředí Michala Vozobuleho je zavlažování městských parků významné pro klima v jejich okolí.

„Je vidět, že tam, kde je zeleň dobře ošetřovaná, funguje dobře a dokáže prostor kolem sebe v horkém počasí ochlazovat. Aby toho byla schopná, musí se zalévat,“ uvedl Vozobule. Náměstek také připomenul, že přínos ošetřované zeleně zdůrazňuje i studie sucha v Plzni, která dokládá značně pozitivní vliv zavlažovaných sadů kolem historického jádra Plzně. Sucho trápí Plzeň i v rekreační oblasti Boleveckých rybníků. Jejich hladiny totiž dlouhodobě klesají.

„Trochu vody přibylo, ale není to nic zásadního. Okolí je vyprahlé, takže většina vody se do rybníků ani nedostane. V Boleváku se hladina zvedla, ale stále je tak o 70 centimetrů níž, než by měla být,“ doplnil Richard Havelka ze Správy veřejného statku.

Scroll to Top