Strakonice vybudují digitální povodňový plán a meteostanici

Nové technologie budou jihočeskému městu sloužit od října. Obyvatelé uvidí výstupy z dat na internetových stránkách Strakonic. Náklady dosáhnou 1,2 milionu korun. Dotace z programu Životní prostředí by měla v případě úspěchu pokrýt 85 procent. Práce začnou na jaře.

Strakonická radnice pořídí srážkoměr, který instaluje na plavecký stadion, a tři zařízení, jež budou sledovat hladiny Otavy, Peklova a Novosedelského potoka. „Když to bude digitální, bude to mít naprosto každý a bude to přístupné na stránkách města, zatímco teď to bylo jenom v listinné podobě, ve wordu a nebylo to tak komfortní jako v digitálu. Vybuduje se i nová meteorologická stanice: dostáváme data z Kocelovic nebo z Churáňova, a to je značně zkreslené, protože tady je počasí jiné. Při řešení škodných událostí ta dvě místa nezachycují, co se dělo tady,“ řekla mluvčí Martina Bučoková. Varovná protipovodňová stanice bude také v krajních případech automaticky rozesílat varovné SMS.

Město zažilo velkou vodu v roce 2002. O 10 let později dokončilo Povodí Vltavy protipovodňová opatření za 100 milionů korun. Podnik zvýšil kapacity koryt Otavy a Volyňky k bezpečnému převedení stoleté povodně, vznikly ochranné zemní hráze dlouhé téměř 2,5 kilometru a pro náplavku u hotelu Bavor, kde se řeka také vylévala, udělalo město protipovodňové stěny.

50 miliónů korun šlo loni ve městě do vodovodů a kanalizací. K hlavním investicím patřila sanace pramenů, pramenišť i vodovodů. Ve Strakonicích naopak nevznikne malá vodní elektrárna. Krajský soud v Českých Budějovicích v únoru 2018 rozhodl, že město oprávněně změnilo svůj územní plán. Chtělo tím zabránit její výstavbě na Pětikolském jezu na Otavě. Petici proti plánu podepsalo přes dva tisíce lidí. Negativní dopad elektrárny na životní prostředí potvrdili i úředníci z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích.

Scroll to Top