Minimální nárůst ceny vody v Hlučíně

Kubík vody bude v Hlučíně stát letos 78,46 koruny. Znamená to navýšení o 1,42 koruny. Průměrný spotřebitel podle ředitele Vodovodů a kanalizací Hlučín Petra Schimánka zaplatí měsíčně o čtyři koruny více.

Město se může pochlubit nejnižšími úniky vody v České republice, které se v tuzemsku pohybují kolem 16 procent. V případě hlučínských vodáren je to kolem čtyř procent. „Hlavním faktorem je podrobná analytická činnost a samozřejmě důkladná znalost vodovodní sítě, tedy její stáří a složení. To je alfa a omega všeho. Do toho vstupuje systematické vyhledávání úniků za pomoci různých přístrojů, například půdních mikrofonů, tak můžeme odhalit, kde voda z potrubí uniká,“ řekl v létě Právu Petr Schimánek.

Snížení ztrát vody má také synergický příznivý dopad na ekologii, ale i ekonomiku.  „Vyšší ztráty totiž vždy musí někdo zaplatit, protože distributor musí nakoupit od dodavatele i tu vodu, která případně nezužitkovaná unikne do země. Úniky se pak promítnou v konečné ceně pro spotřebitele,“ podotkla mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Scroll to Top