Díky investicím za 1,5 miliardy zvládne Orlík extrémní povodně

Povodí Vltavy připravuje na Orlické přehradě modernizaci přelivového systému, který hrázi pomáhá přežívat povodně. Vodní dílo by tak mělo zvládnout až desetitisíciletou vodu a vydržet ještě větší příval vody než v roce 2002. Vylepšen bude také lodní výtah.

Původní přeliv na Orlíku funguje od 60. let. Dnes však neodpovídá bezpečnostním normám a o výstavbě modernějšího přelivového systému se již léta diskutuje. „Samotná hráz je v perfektním technickém stavu, ale tehdejší přelivy nepočítaly s tak silnými povodněmi, které zažíváme dnes a jsou způsobeny změnou klimatu,“ vysvětlil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Projekt modernizace připravily technické univerzity z České republiky i ze Slovenska. Současný přeliv zvládne se dvěma spodními výpustěmi převést za přehradu 3 150 kubíků vody za sekundu. Po rekonstrukci by to mělo být až 5 300 kubíků. „Do samotné stavby hráze nový přeliv nezasáhne. Při pohledu zdola vznikne nalevo od ní, v místě, kde je dnes skála. Bude mít tři otvory opatřené hydraulickými vraty, skrze které bude protékat případná povodňová voda,“ doplnil mluvčí.

Podnik již má stavební povolení a dále uspořádá konkurz na zhotovitele, kterého by měl znát v druhé polovině roku 2019. Práce, během kterých v některých fázích poklesne hladina přehrady, by měly skončit v roce 2024. Dočasně bude uzavřena silnice, přes kterou vede hráz.

„Byli jsme obeznámeni kompletně se vším. Povodí nás informovalo i o snižování hladiny vody, to se nás však nijak nedotkne. A předpokládám, že ani obcí, kde mají kempy, protože k těmto opatřením prý dojde mimo sezonu,“ komentoval starosta Orlíku nad Vltavou Jan Mára.

Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Vzniklému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb. Přehrada byla uvedena do provozu 22. prosince 1961. Největší hloubka je 74 metrů a jde o nejobjemnější nádrž v České republice.

Scroll to Top