Praha: Spotřeba pitné vody se zvedla proti běžnému létu o pětinu

V současných vedrech stoupla v Praze spotřeba vody na 4200 litrů za vteřinu. To je o pětinu více než v běžném létě. Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka však nedostatek vody nehrozí. Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák konstatoval, že odběry vzrůstají celorepublikově, ve velkých aglomeracích ale rychleji.

„V běžném létě míří do Prahy ze Želivky a z Káraného 3500 litrů za sekundu. V tuto chvíli při těchto teplotách je to 4200 litrů za sekundu. Praze ale žádný nedostatek vody nehrozí, oba zdroje mají dostatečnou kapacitu,“ řekl Mrázek. V případě mimořádné události je možné zapojit Podolskou vodárnu, která upravuje vodu z Vltavy a slouží jako záložní zdroj. „Praxe z minulých suchých let je, že když obci dojde zdroj, tak je zásobována od obce sousední nebo od větší společnosti, že jim zavážejí vodojemy nebo poskytují cisterny. Není to nic, co by nás mělo zaskočit,“ uvedl Vlasák.

V horkém počasí také rapidně stoupá prodej nápojů v obchodech. Například první srpnový den zákazníci v obchodech Albert koupili téměř tři čtvrtě milionu piv a přes 400 000 lahví vody. Největšími meziročními skokany jsou nealkoholická piva a minerálky. Prodej balených vod dokonce meziročně vzrostl o více než 40 procent. Spotřeba vody v domácnostech pak loni podle statistiků meziročně vzrostla o 0,4 litru, tedy 0,7 procenta, na 88,7 litru vody na člověka a den.

Scroll to Top