Vodáci splouvali místo řeky Moravice Opavu

Na konci července je vždy na programu vodáků v Moravskoslezském kraji splouvání Moravice v maškarních oblecích. Letos museli vzít s povděkem řekou Opavou. Povodí Odry jim sjezd Moravice nepovolilo. Rozhodnutí vyvolalo zejména u vodáků vlnu emocí. Opavu si však nenechalo ujít více než osm stovek z nich.

„Na účasti se projevilo, že jsme akci museli na poslední chvíli přesunout, proto dorazilo méně vodáků, než je obvyklé. Na maškarní Moravici míváme běžně přes tři tisíce účastníků. Společná plavba si ale našla své příznivce i letos. Na jednom z jezů jsme si navíc jako zpestření ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému připravili ukázku záchrany z vodního válce,“ sdělil Opavskému deníku organizátor akce Adam Šindler z pořádajícího oddílu Campanula vodáci.

Lodě vyplouvaly z Háje ve Slezsku a pokračovaly do cíle, který se nacházel v Ostravě – Třebovicích. Oproti Moravici mohly na Opavu vyrazit i rafty. „Udělalo nám radost, že se s námi letos na řeku vydaly celé rodiny, což umožnila právě sjízdnost Opavy i na raftech. Zábavu na řece si navíc díky Spolku rodičů a přátel dětí s autismem Rain Man ke svému nadšení vyzkoušelo i padesát autistů,“ doplnil Šindler.

Povodí Odry: Vodáci nejsou jediní, kdo vodu v Moravici využívají

Rozhodnutí Povodí Odry ohledně zrušení dvoudenního červencového sjezdu Moravice vyvolalo mezi vodáky vlnu negativních emocí. Vodohospodáře vinilo z nedostatečné přípravy sjezdu. Povodí akci zakázalo kvůli suchu. „Povodí ví o termínech od listopadu 2017 a mohlo se lépe připravit. Nerozumím tomu, proč když je Slezská Harta téměř naplněna, neupustí správce vodu z ní do Kružberka, odkud by tekla vodákům. Vím, že na Hartě je v létě rekreační režim, ale jaká musí být pro tento režim naplněnost, to jsem se nedozvěděl,“ neskrýval rozhořčení Šindler.

Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčková však vodohospodáři musí myslet kromě vodáků i na ostatní, kteří řeku využívají. „Rekreace má nejnižší prioritu. S tím byli organizátoři sjezdů opakovaně seznamováni. To, že byly zrušeny některé sjezdy v Čechách, vypovídá o nebezpečí sucha. Navíc jde o jev, který se dlouhodobě vyvíjí a jeho řešení trvá měsíce i roky,“ vysvětlila Vlčková.

Scroll to Top